Wkrótce pierwszy w historii lot używanej rakiety orbitalnej

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 po udanym lądowaniu

Firma SpaceX w niedługim czasie wyśle na orbitę satelitę SES-10 za pomocą używanego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9.

Na Twitterze pojawiła się informacja, że satelita SES-10, wyprodukowany przez firmę Airbus Defence and Space, jest właśnie transportowany do Cape Canaveral na Florydzie. Tam zostanie przygotowany do lotu na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX.

Po raz pierwszy w historii rakieta orbitalna zostanie użyta ponownie. Najprawdopodobniej będzie to pierwszy stopień z misji CRS-8, który 8 kwietnia 2016 roku, ok 10 minut po starcie, bezpiecznie wylądował na autonomicznej barce znajdującej się na Atlantyku. Booster ten przeszedł następnie wiele testów w placówkach firmy, aby potwierdzić jego sprawność i zapewnić bezpieczny lot.

Ponowne używanie pierwszych stopni Falcona 9, opisywanych przez firmę jako „gruntownie przetestowane„, ma pozwolić na obniżenie kosztów wynoszenia ładunków na orbitę. Już teraz firma SpaceX ma najtańszą ofertę, a reużywalność rakiet może te koszty jeszcze bardziej obniżyć.

SES-10 to satelita komunikacyjny, oparty na platformie Eurostar E3000. Waży 5,3 tony, został zaprojektowany do działania przez 15 lat, a jego panele słoneczne generują moc 13kW. Trafić ma on na orbitę geostacjonarną. Obsługiwany jest przez firmę SES.

Lot powinien odbyć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Najpierw jednak poleci misja EchoStar 23, zaplanowana na 26 stycznia 2017 roku.

 

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *