17 rzeczy związanych z komercyjnymi, załogowymi lotami kosmicznymi, które warto śledzić w 2017 roku

Commercial Crew Program, prowadzony przez NASA, ma wspierać prywatne firmy w tworzeniu rakiet i statków kosmicznych zdolnych wynosić astronautów na orbitę.

Dwie firmy dostały finansowanie od NASA, które pozwoliło na zaprojektowanie nowych statków kosmicznych. W trakcie obecnego roku, NASA wraz z partnerami biorącymi udział w programie, czyli firmami SpaceX i Boeing, mają dokonać wielu milowych kroków, które przybliżą nas do komercyjnych, załogowych lotów na orbitę okołoziemską i Międzynarodową Stację Kosmiczną. Prywatne rakiety i statki kosmiczne mają zostać ukończone, platformy startowe zmodyfikowane i przystosowane oraz mają się odbyć pierwsze loty testowe, na początku bezzałogowe, a następnie załogowe.

Co więc warto śledzić i na co czekać w 2017 roku w związku z Commercial Crew Program?

  CST-100 Structural Test Article

 1. Structural Test Article: Boeing rozpoczyna rok 2017 z egzemplarzem statku CST-100 Starliner, którego podda wyczerpującym testom kwalifikacyjnym w ośrodku znajdującym się Huntington Beach w Kalifornii. Mają one udowodnić, że zaprojektowany przez firmę statek kosmiczny sprosta ekstremalnym warunkom, na które narażony będzie podczas lotu kosmicznego.
 2. Kwalifikacja strukturalna: SpaceX jest na dobrej drodze, aby dokończyć kwalifikację strukturalną swojej załogowej kapsuły o nazwie Dragon oraz jego bagażnika na początku roku 2017. Firma zbudowała testowy egzemplarz nazwany Crew Dragon Qualification Vehicle aby udowodnić, że projekt spełnia rygorystyczne wymagania lotów kosmicznych.
 3. Dragon 2 firmy Spacex

 4. Prototyp kapsuły Starliner: Boeing zakończy montaż prototypu kapsuły Starliner, nazywany Spacecraft 1, który wykona test systemu ratunkowego (Pad Abort Test) w Nowym Meksyku. W tym samym roku powinien się także zakończyć montaż dwóch pozostałym egzemplarzy przeznaczonych do lotów testowych – pierwszy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną będzie bezzałogowy, a następny załogowy. Poleci w nim jeden astronauta od Boeinga oraz jeden astronauta NASA. Wszystkie egzemplarze Starlinera są składane w Commercial Crew and Cargo Processing Facility w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego.
 5. Panel sterujący kapsuły Dragon 2

 6. Zakończenie Montażu Dragona: SpaceX, podobnie jak Boeing ma zamiar ukończyć budowę trzech kapsuł typu Dragon, które aktualnie są na wczesnym etapie montażu. Pozwolą one wykonać trzy misje: Demonstration Mission 1, czyli bezzałogowy lot testowy, Demonstration Mission 2 – testowy, załogowy lot, oraz pierwszą misję wymiany załogi ISS.
 7. Oprogramowanie naprowadzające: oprogramowanie pozwalające na autonomiczne poruszanie się kapsuł obu firm zostanie poddane testom, aby mieć pewność, że wszystko zadziała zgodnie z planem na każdym etapie misji.
 8. Silniki Starlinera: zarówno niewielkie silniczki manewrowe, jak i duże silniki napędowe, które w razie niebezpieczeństwa mają uratować załogę kapsuły, zostaną przetestowane na jesieni tego roku w teście modułu serwisowego.
 9. Test silnika SuperDraco

 10. Draco i SuperDraco: silniki Draco i SuperDraco są na dobrej drodze, aby przejść pozytywnie test statyczny w pierwszych miesiącach roku 2017. Firma SpaceX buduje oba silniki we własnej fabryce. Silniki Draco są mniejsze i służą jako silniki manewrowe podczas lotu orbitalnego. Silniki SuperDraco, które są wykonywane w technologii druku 3D, są o wiele większe i potężne na tyle, aby wynieść i uratować kapsułę podczas sytuacji awaryjnej.
 11. Testy spadochronów: Boeing na początku roku wykona serię testów spadochronów kapsuły Starliner. Firma chce umieścić w kapsule manekina naszpikowanego czujnikami, aby zweryfikować, czy poduszki powietrzne zaabsorbują wystarczająco dużo energii podczas uderzenia kapsuły o ziemię, aby uchronić astronautów od niebezpieczeństwa. Testy zostaną wykonane za pomocą specjalnej suwnicy, która w kontrolowany sposób będzie zrzucać kapsułę.
 12. Test kapsuły Starliner

 13. Rozwój systemu spadochronów: firma SpaceX ma zamiar zakończyć rozwój systemu spadochronów, który ma zostać użyty w załogowym Dragonie. Cztery spadochrony mają wyhamować kapsułę na tyle, aby bezpiecznie wylądować w wodzie. Testy mają się odbyć na przełomie lata i jesieni tego roku.
 14. Skafandry kosmiczne: obie firmy, Boeing oraz SpaceX, zaprojektowały swoje własne skafandry, w których podróżować będą astronauci. Muszą one spełniać szereg wymagań stawianych przez NASA. Całkiem niedawno Boeing pokazał swoje nowe skafandry. O skafandrach SpaceX wiadomo na razie tyle, że ich projektowanie zostało zakończone i firma stworzy dedykowane skafandry po tym, gdy załoga pierwszego testowego lotu zostanie ustalona. Skafandry te nie zostały zaprojektowane do spacerów kosmicznych – mają na celu ochronę astronautów w razie rozszczelnienia kapsuły.
 15. Elon Musk w prototypie skafandra SpaceX

 16. Rozszerzenie fabryki Starlinera: Boeing zamierza rozszerzyć swoją fabrykę o Hazardous Processing Facility, w której ma się odbywać tankowanie systemu ratunkowego i manewrowego kapsuły, przed jej dostarczeniem na wyrzutnię startową.
 17. Launch Complex 41: w tym roku powinna zostać zakończona budowa konstrukcji, po której astronauci będą wchodzić do kapsuły Starliner, znajdującej się na szczycie rakiety Atlas V. Całość będzie się odbywać w kompleksie startowym LC-41 na Florydzie. W 2017 na mierzącej ponad 60 metrów strukturze Crew Access Tower oraz Crew Access Arm zamontowany i przetestowany zostanie system ratunkowy. Kompleks LC-41 używany przez ULA, jest obecnie jednym z najbardziej aktywnych, a same prace odbywały się pomiędzy startami.
 18. Hangar SpaceX przy LC-39A

 19. Launch Complex 39A: prywatna firma SpaceX modyfikuje historyczny kompleks startowy i buduje strukturę, która dostosowuje ją do startów rakiet Falcon 9. Crew Access Arm, która jest aktualnie w trakcie konstrukcji, zostanie zamontowana wiosną tego roku i pozwoli astronautom dostać się do kapsuły Dragon 2, która za pomocą rakiety Falcon 9 wyniesie ich na orbitę. W tym samym roku ma się odbyć lot z tej wyrzutni. Będzie to pierwszy lot od czasów zakończenia programu wahadłowców w 2011 roku.
 20. Produkcja rakiet Atlas V: United Launch Alliance (ULA) kontynuuje produkcję dwóch rakiet Atlas V, które mają wynieść kapsuły Starliner na orbitę, w dwóch lotach, jednym bezzałogowym, a drugim z astronautami. Rakiety budowane są w zakładzie znajdującym się w Decatur, w Alabamie. Firma zacznie także budować boostery używane w misjach operacyjnych.
 21. Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9

 22. Produkcja rakiety Falcon 9: SpaceX zbuduje rakietę Falcon 9, która ma wynieść załogowego Dragona na orbitę podczas misji testowych. Firma buduje rakiety, silniki Merlin oraz samą kapsułę we własnej fabryce znajdującej się w Hawthorne w Kalifornii.
 23. Lot testowy Dragona 2: SpaceX planuje pierwszy testowy lot załogowej kapsuły w listopadzie 2017. Dragon ma zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej korzystając z autonomicznego systemu do naprowadzania i nawigacji. Kapsuła zostanie tam na jakiś czas, po czym zostanie odłączona, zdeorbitowana i wyląduje na spadochronach w Oceanie Atlantyckim. Będzie to próba generalna przed lotami zabierającymi astronautów na ISS.
 24. Kapsuła Dragon przycumowana do ISS

 25. Stacja Kosmiczna: prace postępują nie tylko na Ziemi. Astronauci znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kontynuują modyfikacje i w tym roku mają dostosować ją do nowych statków kosmicznych, również tych przewidzianych do lotów załogowych.

Jak widać Commercial Crew Program powoduje sporą ilość pracy w sektorze kosmicznym. Dużo się dzieje i dużo się dopiero będzie działo. Przewidywane rozpoczęcie misji operacyjnych przypada na rok 2019.

Źródło: NASA


Tak wygląda powiadomienie na komputerze PC


Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje z sektora kosmicznego, możesz zezwolić na powiadomienia push. Dzięki temu będziesz otrzymywał powiadomienia bezpośrednio na swoją przeglądarkę lub telefon komórkowy i nie przegapisz żadnej ważnej informacji. Aby tego dokonać, kliknij czerwoną ikonę dzwonka w prawym dolnym rogu strony i zezwól na otrzymywanie powiadomień.

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. eeee pisze:

  rozjanie juz zapowiedzieli ze chca budowac baze (czyt. kochani durni inwestorzy z usa dajcie kase i spadajcie bysmy mogli sie pochwalic osiagnieciami)
  ciekawe czy cos wskoraja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *