Dream Chaser będzie testowany przez NASA

Dream Chaser wieziony do placówki NASA

Statek kosmiczny Dream Chaser, zaprojektowany i wykonany przez firmę Sierra Nevada Corporation, dotarł do placówki badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej.

Dream Chaser wiszący w hangarze należącym do NASA.
Foto: NASA Photo / Ken Ulbrich

Dream Chaser trafił do Centrum Badania Lotu imienia Neila A. Armstronga, należącego do NASA. Przejdzie tam kilkumiesięczne testy poprzedzające pierwszy lot i lądowanie na pasie startowym 22L, na którym kiedyś lądowały wahadłowce kosmiczne. Testy te są częścią umowy pomiędzy agencją NASA a firmą Sierra Nevada, zawartej z tytułu Commercial Crew Program (CCP).

Statek zostanie poddany serii wyczerpujących testów, które mają na celu m.in zweryfikowanie właściwości aerodynamicznych oraz przetestowanie wydajności oprogramowania naprowadzającego i kontrolującego Dream Chasera.

Statek, wyglądający jak miniwahadłowiec kosmiczny, jest także przygotowywany do wynoszenia zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach programu Commercial Resupply Services 2 (CRS2), który ma się zacząć w 2019 roku. Dane zebrane podczas testów mogą wpłynąć na ostateczną konstrukcję Dream Chasera, który ma wykonać przynajmniej sześć lotów zaopatrzeniowych na ISS.

Źródło: NASA

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *