Statek misji HTV-6 odcumował od ISS i rozpoczyna eksperyment KITE

Statek HTV przycumowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Japoński towarowy statek kosmiczny odcumował od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz obniży orbitę o 20 km i rozpocznie tygodniowy eksperyment KITE.

Misja HTV-6 dostarczyła na ISS łącznie 5900 kg ładunku. 1900 kg ważyły same baterie litowo-jonowe, które od niedawna zasilają stację. Reszta ładunku, to m.in CubeSaty (małe satelity), testowy system chłodzenia, dwie kamery o rozdzielczości 4K i 2K, woda pitna i pożywienie dla astronautów oraz kilka innych eksperymentów lub ich części.

Statek misji HTV-6 został wyniesiony za pomocą japońskiej rakiety nośnej H-IIB 9 grudnia 2016 roku. Cztery dni później zbliżył się do ISS i za pomocą mechanicznego ramienia Canadarm2 został przycumowany. Kilka godzin później astronauci otworzyli właz i weszli do hermetycznej części statku, w której znajdowało się 3900 kg zaopatrzenia.

Wizualizacja eksperymentu KITE
Foto: JAXA

Statek HTV obniży teraz swoja orbitę o około 20 km i przeprowadzi tygodniowy eksperyment KITE (Kounotori Integrated Tether Experiment).

Eksperyment KITE jest formą uwięzi elektrodynamicznej, która ma pozwolić na deorbitację statków kosmicznych (lub kosmicznych śmieci) bez użycia paliwa. Składa się z 720 metrów przewodzącej liny wykonanej z aluminium oraz emitera elektronów na jej końcu. Poruszając się w polu magnetycznym Ziemi, powinny zacząć generować siłę elektrodynamiczną, która powodować będzie obniżanie orbity. W trakcie najbliższego tygodnia przetestowane zostaną różne konfiguracje eksperymentu, żeby potwierdzić jego działanie i ocenić, czy nadaje się do usuwania śmieci z niskiej orbity okołoziemskiej.

Po zakończeniu eksperymentu, statek HTV-6 zostanie zdeorbitowany nad Oceanem Spokojnym, w którym wylądują resztki kosmicznych śmieci, które nie ulegną spaleniu podczas ponownego wejścia w atmosferę Ziemi.

Źródło: Twitter

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *