Używany Dragon ponownie przycumował do ISS

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zacumował właśnie statek kosmiczny Dragon, wyprodukowany, obsługiwany i wyniesiony na orbitę przez prywatną firmę SpaceX. Statek ten już wcześniej odwiedził ISS, a dziś zrobił to ponownie.

Statek kosmiczny Dragon, wykonujący misję CRS-11, został wyniesiony za pomocą rakiety Falcon 9, 3 czerwca 2017 o 23:07 czasu polskiego. Start odbył się z LC-39A i był to setny start w historii tej platformy. Po dwóch dniach obecności na orbicie i podążaniu za ISS, Dragon wykonał serię manewrów powodującą zbliżenie się do stacji. Na końcu całej procedury został przechwycony przez robotyczne ramię CanadArm. Zostanie teraz przyciągnięty do portu cumowniczego i nastąpi jego dokowanie.

Dragon w misji CRS-11 wyniósł na orbitę 2708 kg ładunku. 1706 kg znajdowało się sekcji ciśnieniowej statku, a 1002 kg w bagażniku. Na ładunek składały się następujące rzeczy:

  • badania naukowe
  • zapasy dla załogi ISS
  • elementy stacji
  • sprzęt wykorzystywany podczas spacerów kosmicznych
  • sprzęt komputerowy
  • demonstracyjne panele słoneczne (Roll-Out Solar Array – ROSA)
  • Neutron Star Interior Composition Explorer (NICER)
  • Multiple User System for Earth Sensing (MUSES)

Statek zostanie odcumowany po 30 dniach, a następnie dokona kontrolowanej deorbitacji i wodowania w Atlantyku.

Podczas misja CRS-11, prywatna rakieta wielokrotnego użytku, Falcon 9, wyniosła prywatny, używany statek kosmiczny Dragon (lub jak twierdzi SpaceX: przetestowany w locie). To historyczna misja, bowiem jest to pierwszy raz, gdy do ISS przycumował używany statek kosmiczny (nie licząc wahadłowców kosmicznych NASA). Dodatkowo wyprodukowany przez prywatną firmę.

Statek lecący w CRS-11 był tym samym, który wykonał misję CRS-4 w 2014 roku. Przed nową misją w statku wymieniono osłonę termiczną, baterie, spadochrony i kilka innych drobnych elementów. Podstawowe rzeczy z których składa się statek kosmiczny, czyli komora ciśnieniowa, awionika, silniki manewrowe, instalacje elektryczne i paliwowe itp pozostały te same. Można więc faktycznie mówić o jego ponownym użyciu.

SpaceX chce obniżyć koszty eksploracji kosmosu dzięki ponownemu użyciu swoich rakiet i statków kosmicznych. Całkiem niedawno polecał używany Falcon 9 w misji SES-10 – pierwsza dwukrotnie używana rakieta w historii podboju kosmosu.

Poniżej obejrzeć można procedurę zbliżania się Dragona do ISS oraz jego łapania za pomocą ramienia CanadArm:

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *