VSS Unity przechodzi dalsze testy

VSS Unity podczas ostatniego lotu

Virgin Galactic poinformowało niedawno, że VSS Unity, drugi egzemplarz samolotu typu SpaceShipTwo, został ponownie przetestowany w locie. Tym razem badano zachowanie samolotu przy zmiennym środku ciężkości.

VSS Unity został pokazany światu 19 lutego 2016 roku. Został wyprodukowany przez firmę The Spaceship Company, której właścicielem jest Virgin Galactic. Aktualnie przechodzi serię wyczerpujących testów przed wprowadzeniem go do komercyjnego użycia.

Samoloty SpaceShipTwo są w stanie wynieść do 6 osób w przestrzeń kosmiczną. Wg twórców, są to jedyne statki kosmiczne projektowane z myślą o maksymalizacji wrażeń, których doświadczają pasażerowie. Seria okien po bokach i z przodu statku pozwalają na podziwianie piękna czarnej przestrzeni kosmicznej i naszego globu jednocześnie.

1 czerwca 2017 roku, VSS Unity odbył kolejny lot. Pilotowany był wtedy przez Dave’a Mackaya odraz CJ Sturckowa.

Lot ten miał na celu sprawdzenie zachowania się samolotu przy zmiennym środku cieżkości, szczególnie przy niskiej prędkości. Loty testowe są lotami ślizgowymi – samolot jest wynoszony za pomocą większego samolotu WhiteKnight2, a następnie odłączany, po czym szybuje aż do miejsca lądowania. Docelowo jednak SpaceShipTwo wznosić się będą dalej za pomocą silnika rakietowego umieszczonego z tyłu samolotu. Zatankowany VSS Unity, podczas odłączania od WhiteKnight2 będzie miał środek ciężkości przesunięty maksymalnie do tyłu. Wraz ze spalaniem się paliwa będzie się on jednak przesuwał.

Do celów testowych, samolot został „zatankowany” wodą. W specjalnie przygotowanym zbiorniku zamontowanym z tyłu samolotu znalazło się ok 450 litrów wody. Była ona stopniowo wypuszczana, aby sprawdzić zachowanie pojazdu podczas lotu ze środkiem ciężkości przesuwającym się gwałtownie do przodu.

Test zakończył się pełnym sukcesem i samolot bezpiecznie wylądował.

Woda wypuszczana ze zbiornika balastowego VSS Unity

Firma przygotowuje się tym samym do wykonania pierwszego lotu wznoszącego z użyciem silnika rakietowego. Po przeanalizowaniu zebranych danych, wykonane zostaną naziemne testy tankowania, a następnie VSS Unity wykona swój pierwszy „prawdziwy” lot, który nie będzie już lotem ślizgowym.

Źródło: Virgin Galactic

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *