SpaceX wyśle dwójkę prywatnych klientów dookoła Księżyca w 2018 roku!

Firma SpaceX wydała właśnie oświadczenie, w którym informuje, że do końca 2018 roku zamierza wysłać dwójkę prywatnych klientów w misję dookoła Księżyca a następnie sprowadzić ich bezpiecznie na Ziemię.

Firma Elona Muska oświadczyła właśnie, że dwoje klientów zapłaciło znaczącą część kwoty za możliwość odbycia podróży dookoła Księżyca. Dokładna cena nie została ujawniona.

Przejdą oni specjalne testy zdrowotne i wytrzymałościowe oraz zaczną trening pod koniec tego roku.

Firma dziękuje jednocześnie agencji NASA za Commercial Crew Program, który umożliwił skonstruowanie załogowego statku kosmicznego Dragon 2. Misja ta pozwoli także wykorzystać konstruowaną przez SpaceX rakietę Falcon Heavy, której dziewiczy lot ma się odbyć w lecie tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to druga z kolei najpotężniejsza rakieta orbitalna na świecie, zaraz po Saturnie V.

Pod koniec obecnego roku SpaceX zamierza wykonać próbny lot kapsuły Dragon 2, który zmierzał będzie ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszy lot odbędzie się bez ludzi na pokładzie a sama kapsułą będzie działać w trybie automatycznym. Następny, załogowy już lot ma się odbyć w drugim kwartale 2018 roku. SpaceX ma zakontraktowane cztery loty do ISS, z czego trzy będą dostarczać ładunek, a jeden – astronautów.

Po zakończeniu misji dla NASA, SpaceX zamierza wysłać prywatnych klientów ma misję okrążającą Księżyc. Oczywiście mają oni także bezpiecznie powrócić na powierzchnię Ziemi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kapsuła będzie lądować używając silników SuperDraco zamiast spadochronów, jak do tej pory wszystkie załogowe misje kosmiczne. Historyczna podróż rozpocznie się z kosmodromu LC-39A, który całkiem niedawno, bo podczas misji CRS-10 został przywrócony do służby. Z tej samej platformy startowały księżycowe misje Apollo.

Misja ta umożliwi ludziom powrót do głębokiego kosmosu, którego nie odwiedzono od 45 lat. Kapsuła będzie lecieć szybciej i dalej niż kiedykolwiek.

SpaceX uważa tę misję jako niezbędną do nabycia doświadczenia potrzebnego do kolonizowania Marsa.

Możemy się zatem spodziewać początku ery prywatnej turystyki kosmicznej.

Źródło: Spacex.com

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *