Zbliżająca się misja CRS-10 i lądowanie na LZ-1

Pierwszy stopień Falcon 9 lądujący na LZ-1

Najbliższy lot prywatnej rakiety orbitalnej firmy SpaceX ma się odbyć 18 lutego 2017 roku w misji zaopatrzeniowej CRS-10.

Lot misji CRS-10, czyli zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, został kolejny raz przełożony. Tym razem została ustalona data 18 lutego 2017 roku. Start ma się odbyć ze zmodernizowanej przez SpaceX platformy LC-39A. Z platformy tej startowały misje wahadłowców kosmicznych, które przeszły na emeryturę w 2011 roku. SpaceX przystosowało platformę do własnej rakiety, czyli Falcona 9. Docelowo ma stamtąd startować także Falcon Heavy.

Ostatnie opóźnienie spowodowane jest brakiem dostępności „Range Safety„, czyli systemu NASA dbającego o bezpieczeństwo. Prawdopodobnie w tym czasie wyląduje tajemniczy X-37B, po kilkuset dniach na orbicie.

 

Na rakiecie znajdzie się bezzałogowy statek kosmiczny Dragon, który wyniesie na ISS ponad 3000 kg ładunku (odpowiednio 2029 kg w części ciśnieniowej statku i 977 kg w bagażniku). Misja CRS-10 odbędzie się z tytułu programu komeryjnych lotów zaopatrzeniowych (Commercial Resupply Services), za które NASA płaci prywatnym firmom.

Oprócz najważniejszej części misji, czyli dostarczenia ładunku na ISS, SpaceX planuje wykonać lądowanie pierwszego członu na platformie LZ-1 (Landing Zone 1). Do tej pory odbyły się dwie próby lądowania na lądzie i obie zakończyły się sukcesem.

Lądowanie podczas misji OG-2:

Lądowanie podczas misji CRS-9:

Źródło: SpaceX Twitter

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *