Zakończenie dziesiątej misji Dragona

Dragon przy ISS. Zdjęcie: NASA

Prywatny statek kosmiczny Dragon pomyślnie zakończył dziesiątą misję w ramach programu CRS (Commercial Resupply Services) dla NASA. Po 28 dniach pobytu w kosmosie wylądował w Oceanie Atlantyckim.

Eksperyment SAGE III. Zdjęcie: NASA

Podczas misji CRS-10 kapsuła firmy SpaceX dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ponad 3000 kg ładunku. Znalazły się w nim takie rzeczy jak zapasy dla astronautów, nowe eksperymenty naukowe (np. SAGE III, STP-H5) oraz… myszy, które posłużą do badań nad długotrwałym wpływem mikrograwitacji na żywy organizm.

Wracający na Ziemię Dragon także zabrał ze sobą ładunek, a w nim m.in wyniki badań i eksperymentów, próbki biologiczne pobrane od astronautów i gryzoni znajdujących się na ISS, próbki roślin wyhodowanych w warunkach mikrograwitacji czy hodowle komórek służące do badań nad modyfikacjami genów. Statek firmy SpaceX jako jedyny jest w stanie zabrać na Ziemię duży ładunek, w tym taki wymagający zasilania, np. zamrażarki, więc każda jego misja jest maksymalnie wykorzystywana do transportu wyników badań i eksperymentów na Ziemię.

Dragon na spadochronach

Kapsuła została odłączona od ISS o godzinie 9:11 UTC i za pomocą dwóch uruchomień silników manewrujących, odsunęła się od ISS na tyle, by opuścić strefę bezpieczeństwa o nazwie Keep-Out Sphere, która rozciąga się na 200 metrów dookoła stacji kosmicznej. Następnie przez ok pięć godzin dryfował na orbicie, trzykrotnie okrążając Ziemię. O godzinie 13:55 UTC rozpoczęła się jego deorbitacja. Dragon, za pomocą dziesięciominutowej pracy silników Draco, zwolnił do około 100 metrów na sekundę, dzięki czemu osiągnął trajektorię suborbitalną. O godzinie 14:16 UTC od kapsuły odłączone zostały bagażnik oraz panele słoneczne, które spalą się w atmosferze. Podczas poruszania się przez Ziemską atmosferę, w której Dragon znalazł się ok 14:30 UTC, osłona termiczna nagrzewa się do temperatury ok 1600 °C. Ustawienie kapsuły jest wtedy kontrolowane za pomocą silników Draco.

Na wysokości 13,7 km otwarty został spadochron hamujący, a następnie, na wysokości 3 km – spadochron główny, który obniżył prędkość spadania do 20 km/h. O godzinie 14:48 UTC Dragon wylądował w oceanie Atlantyckim.

 

Dragon w misji CRS-10 wyniesiony został na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9 dnia 19 lutego 2017 roku. Był to pierwszy start Falcona z odnowionego kompleksu LC-39A.

Poniżej znaleźć można pełne nagranie ze startu i lądowania Falcona podczas misji CRS-10:

Źródło: SpaceFlight101, Twitter

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *