Tajemniczy statek kosmiczny X-37B jest już 600 dni na orbicie

X-37B

X-37B – tajemniczy, bezzałogowy wahadłowiec kosmiczny należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, znajduje się na orbicie okołoziemskiej już od 600 dni. Jego ładunek i przeznaczenie jest utajnione.

Bezzałogowy statek kosmiczny X-37B, który został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Boeing, odbywa właśnie swój czwarty lot orbitalny, oznaczony jako OTV-4 (Orbital Test Vehicle – 4). Trwa on już 600 dni! Jeśli pozostanie na orbicie przez następne 74 dni, to pobije rekord swojego poprzednika, OTV-3.

Wahadłowiec misji OTV-4 został wyniesiony za pomocą rakiety Atlas V (należącej do United Launch Alliance) z przylądku Cape Canaveral na Florydzie, 20 maja 2015 roku.

Nie wiadomo jak długo statek pozostanie na orbicie, ani co na tej orbicie robi. Wszelkie szczegóły misji, przeznaczenie i ładunek statku są utajnione.

Trochę historii

Pierwszy X-37B czeka na zamknięcie w owiewkach rakiety Atlas V. Statek został wysłany na misję OTV-1, 22 kwietnia 2010r.

Pierwsza misja OTV rozpoczęła się 22 kwietnia 2010 roku i zakończyła 224 dni później, czyli 3 grudnia 2010. OTV-2 został wyniesiony 5 marca 2-11 i wylądował 16 czerwca 2012, po 468 dniach orbitowania.

Rekordowo długa misja OTV-3 trwała prawie 675 dni. X-37B okrążał Ziemię od 11 grudnia 2012 do 17 października 2014.

Wszystkie wahadłowce biorące udział w poprzednich misjach wylądowały bezpiecznie w bazie Vandenberg w Kalifornii. Nie ma informacji gdzie wyląduje statek OTV-4.

Być może Floryda?

Wg wypowiedzi przedstawiciela firmy Boeing, stary budynek, znany jako Orbiter Processing Facility -1 (OPF-1), znajdujący się w ośrodku NASA Kennedy Space Center (KSC), został przerobiony tak, aby umożliwić lądowanie, odnowienie i ponowne wysłanie statku X-37B Orbital Test Vehicle (OTV).

Za rozwój tego statku odpowiedzialny jest oddział Boeing Space oraz Inteligence Systems znajdujący się w El Segundo w Kalifornii. Tam też znajduje się centrum należące do Boeinga, które odpowiedzialne jest za wszelkie kosmiczne i eksperymentalne systemy, zarówno rządowe jak i komercyjne.

Kosmiczna flota

Do teraz, potwierdzone zostały zaledwie dwie sztuki wahadłowca X-37B. Każdy z nich może być jednak używany wielokrotnie. Aktualna misja OTV-4 jest drugim lotem, drugiego wahadłowca, zbudowanego przez firmę Boeing dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

X-37B wygląda jak miniaturowa wersja wahadłowców kosmicznych budowanych przez NASA. Ma 8,8 metrów długości, 2,9 m wysokości i rozpiętość skrzydeł niemal 4,6 m. Dla porównania, wahadłowce kosmiczne miały długość 37 metrów i rozpiętość skrzydeł na poziomie 24 m.

Ładownia X37-B jest niewielka, porównywalna z wielkością paki furgonetki. Może pomieścić 4990 kilogramów i na orbicie zasilana jest panelami fotowoltaicznymi wspieranymi przez baterie litowo-jonowe.

Jaki ładunek ma OTV-4?

Mimo tego, że przeznaczenie misji i jej ładunek jest ściśle tajne, zidentyfikowano kilka rzeczy, które znajdują się w X-37B będącym obecnie na orbicie.

Dla przykładu, Aerojet Rocketdyne poinformował, że ich napęd, XR-5A Hall Thruster, pomyślnie przeszedł pierwsze testy na orbicie w trakcie OTV-4. Na pokładzie znajdują się także eksperymenty NASA.

Według przedstawicieli Sił Powietrznych głównym celem misji OTV jest właśnie testowanie takich technologii oraz rozwój statków kosmicznych wielokrotnego użytku.

Co tak naprawdę jest tam testowane i jakie jest przeznaczenie OTV? Tego się prawdopodobnie nigdy nie dowiemy.

Źródło: Space.com

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *