ESA testuje satelitę MetOp-C

Satelita MetOp-C w ESA

Najnowszy satelita meteorologiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej przechodzi testy przed wysłaniem go na orbitę.

MetOp-C trafił właśnie do Test Center w Noordwijk w Holandii, należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przejdzie tam zestaw testów, które narażą go na warunki podobne tym, które czekają go na orbicie.

Large Space Simulator, w którym odbędą się testy, wyposażony został w aparaturę pozwalającą na uzyskanie warunków bliskich próżni. Posiada także specjalne, kriogenicznie chłodzone elementy, które przykładane będą do poszczególnych przyrządów satelity, aby utrzymywać ich temperaturę w granicach 100-30ºC powyżej zera absolutnego.

Po zakończeniu testów, satelita ważący 2,1 tony, zostanie przewieziony do budynku Airbus Defence and Space w Tuluzie, we Francji. Zostanie tam zintegrowany z modułem serwisowym, elementem odpowiedzialnym za utrzymywanie i kontrolowanie wysokości, orbity, zasilanie oraz komunikację.

MetOp-C jest trzecim satelitą meteorologicznym z serii MetOp za które odpowiedzialna jest ESA. Satelity te należą do Systemu Polarnego Europejskiej Organizacji Wykorzystywania Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), EUMETSAT Polar System (EPS). Znajdują się na orbitach synchronicznych ze słońcem, co oznacza, że pojawiają się nad konkretnym miejscem zawsze w tym samym momencie. Wspierają one amerykańskie satelity agencji NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).

Satelita ma zostać wyniesiony przez radziecką rakietę Sojuz, startującą z Gujany Francuskiej w październiku 2018 roku.

Link do zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (12,52 MB)

Źródło: ESA

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *