Cygnus CRS OA-7 poleci na ISS już w marcu

Statek kosmiczny Cygnus przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Bezzałogowy statek kosmiczny produkcji Orbital ATK poleci z misją zaopatrzeniową OA-7 już marcu tego roku. NASA ogłosiła niedawno konkretną datę.

Moduł towarowy statku Cygnus (Pressurized Cargo Module) trafił właśnie do Kennedy Space Center w celu załadowania i przygotowania do startu. Poleci w misji OA-7, która została zaplanowana na 16 marca 2017 roku. Statek zostanie wyniesiony na szczycie rakiety Atlas V, startującej z kompleksu startowego SLC-41 znajdującego się w Cape Canaveral na Florydzie. Okno startowe będzie miało długość 30 minut.

Misja OA-7 dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną podstawowe zaopatrzenie dla załogi, nowy sprzęt oraz eksperymenty naukowe. Odbywa się ona w ramach programu Commercial Resupply Services (CRS), w którym prywatne firmy dostają kontrakty od NASA na dostawy do ISS za pomocą własnych rakiet i statków kosmicznych.

Pierwotnie rakietą nośną OA-7 miała być rakieta Antares, ale zdecydowano się na rakietę Atlas V, aby zminimalizować ryzyko niedostarczenia ładunku na ISS. Antares eksplodowała podczas startu w 2014 roku.

Po raz pierwszy użyta zostanie powiększona wersja statku Cygnus. Jest ona w stanie przewieźć do ISS ładunek o masie 3,5 tony, czyli 1,5 t więcej niż wersja standardowa. Dodatkowa pojemność wynika ze zwiększonej wysokości statku – 4,86 metra w porównaniu do 3,66 m w normalnej wersji.

Źródło: NASA

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *