Kapsuła Orion – podsumowanie roku 2016

Kapsuły Orion

Statek kosmiczny Orion, projektowany głównie przez Lockheed Martin na zlecenie NASA, ma wynosić astronautów w głęboki kosmos i być może na Marsa. Zobacz jakie prace wykonano w 2016 roku.

Orion to załogowy statek kosmiczny tworzony na zlecenie NASA. Projektowany jest pod kątem wykonywania długotrwałych misji poza orbitą okołoziemską, takich jak np. załogowa podróż na Księżyc, czy nawet na Marsa.

W trakcie minionego roku, przy programie Orion, prace wykonywały NASA, Lockheed Martin, a także setki dostawców i małych firm, które jednocześnie projektowały, budowały i testowały cztery różne statki kosmiczne.

EFT-1

Elementy napędowe, które były używane podczas Exploration Flight Test – 1 (EFT-1) wykonanym w 2014 roku, zostały wymontowane w celu wykonania testów w ekstremalnych warunkach.

Widzimy szansę na ponowne użycie części, które leciały już wewnątrz statku kosmicznego, dzięki czemu obniżymy całościowy koszt produkcji. Ekstremalne testy używanych części pomogą nam ustalić, czy możemy rozważać ich bezpieczne użycie w trakcie lotów załogowych.

… stwierdził Jim Bray, dyrektor odpowiedzialny za moduł załogowy statku Orion.

Gdy tylko inżynierowie zakończyli demontaż wszystkich potrzebnych części, załogowa kapsuła EFT-1 została przetransportowana do Kennedy Space Center Visitor Complex, aby mogły ją oglądać miliony odwiedzających.

Kapsuła Orion w clean roomie

EM-1

Kapsuła ciśnieniowa Orion, przeznaczona do pierwszego startu na Space Launch System (SLS), a dokładnie misji Exploration Mission – 1 (EM-1), znajduje się aktualnie w clean roomie w ośrodku Operations & Checkout (O&C) na Florydzie. Zespół wyposaża ją w instalację hydrauliczną, elementy napędowe i system kontroli środowiska. Gdy wszystkie te systemy zostaną w pełni zintegrowane i przetestowane, zespół zainstaluje elementy elektryczne i elektroniczne, takie jak awionika, okablowanie i komputery.

STA

Structural Test Article (STA) jest testowym egzemplarzem statku Orion, przeznaczonym do testów naziemnych. Jego celem jest udowodnienie, że Orion jest zaprojektowany w taki sposób, aby był odporny na ekstremalne temperatury i przeciążenia podczas lotu.

Kapsuła Orion w ośrodku O&C

Nic nie może zabrać załogi w podróż kosmiczną bez przetestowania tego do granic możliwości. Testy kwalifikacyjne poddają Oriona wielu różnorodnym warunkom środowiskowym i pozwalają potwierdzić margines bezpieczeństwa założony podczas procesu projektowania.

… powiedział Jim Bray.

Egzemplarz STA jest aktualnie budowany w ośrodku O&C.

EM-2

Ekipa Oriona intensywnie pracuje także nad sprzętem potrzebnym do pierwszej załogowej misji oznaczonej Exploration Mission – 2 (EM-2). Zespoły odpowiedzialne za awionikę, zasilanie i okablowanie otrzymały już części składowe. Sprzęt do Systemu Kontroli Środowiska oraz Systemu Podtrzymywania Życia zostanie poddany naziemnym testom na początku 2017 roku.

Artystyczna wizja Oriona orbitującego wokół Księżyca podczas misji EM-1

Plany na przyszłość

Czego możemy się spodziewać w 2017 roku? Zaplanowanych zostało kilka ciekawych zadań:

  • egzemplarz Structural Test Article (STA) zostanie poddany badaniom kontrolnym w O&C na Florydzie przed przewiezieniem go do budynku Lockheed Martin w Colorado, gdzie zostanie z kolei poddany testom mechanicznym
  • w celu sprawdzenia poprawności połączeń kablowych oraz możliwości wydawania komend, zespół odpowiedzialny za EM-1 dokona pierwszego uruchomienia kapsuły i jej adaptera
  • Moduł Serwisowy przeznaczony do misji EM-1 zostanie przewieziony do O&C i zintegrowany z Modułem Załogowym
  • połączone moduły Serwisowy i Załogowy do misji EM-1 zostaną poddane testom integracyjnym oraz zostaną zasilone
  • System Kontroli Środowiska oraz System Podtrzymywania Życia przejdą naziemne testy w Johnson Space Flight Center
  • w Luizjanie rozpocznie się konstrukcja struktury dla EM-2

NASA, przy współpracy z Lockheed Martin, zbliża się do końca fazy rozwoju statku kosmicznego Orion. Firmy te wspólnie rozwiązały wiele z najtrudniejszych wyzwań inżynieryjnych związanych z załogową eksploracją głębokiego kosmosu. Są na właściwej drodze, aby wykonać misję Exploration Mission – 1 w 2018 roku oraz Exploration Mission – 2, pierwszą załogową misję Oriona, w roku 2021.

Źródło: Lockheed Martin

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *