Orbiter misji Mars Odyssey wychodzi z trybu awaryjnego

NASA poinformowała, że 28 grudnia orbiter misji Mars Odyssey wyszedł z prewencyjnego trybu awaryjnego, w który wszedł 26 grudnia 2016.

Orbiter, krążący wokół Marsa, działa od grudnia 2001 roku. Pierwotnie jego misją było poszukiwanie wody i lodu na i pod powierzchnią Marsa oraz badanie jego aktywności wulkanicznej. Aktualnie, po zakończeniu głównej misji, pracuje jako sprzęt pośredniczący podczas komunikacji z Łazikami Opportunity i Curiosity. Dnia 26. grudnia 2016 roku, orbiter wszedł w prewencyjny tryb awaryjny podczas komunikacji z Ziemią.

Zespół odpowiedzialny za projekt Odyssey zdiagnozował problem – obwód odpowiedzialny za orientację orbitera względem Ziemi i Słońca. Zresetowany został inercjalny czujnik mierzący położenie oraz układ elektroniczny służący jako interfejs między czujnikiem a komputerem pokładowym. Po tej operacji główny komputer odzyskał świadomość położenia orbitera i jego praca wróciła do normy. Funkcja pośredniczenia w komunikacji z łazikami powinna powrócić do działania już w tym tygodniu. W następnym natomiast powinno zakończyć się wewnętrzne dochodzenie w sprawie usterki.

Podobny problem wystąpił już w 2013 roku i został rozwiązany dokładnie w ten sam sposób.

Źródło: NASA

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *