Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Telefony satelitarne Wiadomości

SMSy satelitarne w smartfonach

Następnym razem, gdy będziesz musiał wysłać SMS-a, gdy utkniesz w szczerym polu, możesz spojrzeć w niebo, gdzie satelity nisko nad Ziemią mogą pomóc wysłać SOS, bez względu na to, jakie masz urządzenie.

W zeszłym roku Apple jako pierwsza firma technologiczna zaoferowała swoim urządzeniom nowe możliwości satelitarnego wysyłania wiadomości tekstowych, wprowadzając je wraz z iPhonem 14 jako systemem wzywania pomocy w nagłych wypadkach. Pomysł jest dość prosty: skieruj telefon na niebo, ustaw go w linii z satelitą przelatującym nad głową i wyślij SMS-a do służb ratunkowych. Możesz nawet wysyłać dane GPS.

Teraz inne firmy są gotowe do wskoczenia na pokład, dzięki czemu SMS-y satelitarne staną się nową granicą dla świata telefonów. Niestety, nie jest to tak proste, jak dodanie satelitarnej aplikacji do wysyłania SMS-ów i dodatkowego radia satelitarnego do telefonu. Firma współpracuje z GlobalStar, który ma ograniczony zasięg w USA, Europie, Australii i niektórych częściach Ameryki Południowej. Apple aktywuje tę funkcję tylko w kilku krajach na tych kontynentach i działa tylko w przypadku wiadomości alarmowych.

Obecnie technologia satelitarna w telefonach jest dostępna tylko w nagłych wypadkach i tylko w drogich smartfonach, takich jak iPhone 14 firmy Apple. To sprawia, że ​​technologia jest przydatną funkcją, do której szersza populacja właścicieli telefonów nie będzie miała dostępu przez jakiś czas.

Z pewnością spodoba się miłośnikom pieszych wędrówek w terenie, pustynnym wyścigom dragsterów i podróżnikom, którzy planują wyjechać poza zasięg sieci komórkowej. Ale dla wszystkich innych nie jest to wystarczająco ważna funkcja, aby spieszyć się z zakupem.

Telefony satelitarne istnieją od dziesięcioleci, pojawiając się w filmach już w klasycznym thrillerze wojskowym Stevena Seagala z 1992 roku Under Siege, gdy ktoś musi wykonać telefon ze środka oceanu. Telefon satelitarny odegrał również kluczową rolę w wydostaniu ludzi z wyspy opanowanej przez dinozaury w filmie Jurassic Park III z 2001 roku.

Pierwszym systemem telefonii satelitarnej był sieć Iridium, która uruchomiła swoje usługi w 1998 roku. Potem dołączyły m.in. Inmarsat, Globalstar oraz Thuraya. SpaceX pożyczył pomysł, by otoczyć kulę ziemską Internetem zasięgu w ramach programu Starlink.