Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos

Kanadyjska Agencja Kosmiczna ujawnia nowe logo przedstawiające liść klonu i księżyc

Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) niedawno wprowadziła zupełnie nowe logo, które reprezentuje rosnące zaangażowanie kraju w badania kosmiczne. Nowe logo składa się z trzech gwiazd i liścia klonu. Trzy gwiazdki oznaczają przestrzeń, błyskotliwość, inteligencję i wiedzę. Uwzględniono również liść klonu, który jest symbolem narodowym Kanady. Logo jest elementem działań modernizacyjnych CSA. Wyraża swoje aspiracje do przesuwania granic wynalazczości i innowacji w eksploracji kosmosu.


Poczucie dumy i przynależności przywołuje liść klonu u góry logo. Ponadto daje wrażenie, że leci. Reprezentuje śmiałą pomysłowość Kanady i wizję kraju na przyszłość. Trzy gwiazdy, które podążają za liściem klonu, oznaczają zarówno siłę społeczności, która jest w to zaangażowana. Dodatkowo pokazuje błyskotliwość i inteligencję kanadyjskiego programu kosmicznego. Społeczność składa się z firm, badaczy, instytucji akademickich i organizacji naukowych.


Cała nazwa organizacji jest zapisana w języku angielskim i francuskim w okrągłej wersji nowego logo CSA. Nowe logo CSA zastępuje poprzednią wersję. Ta wersja miała liść klonu pod stylizowanym horyzontem, zza niego promienie słoneczne i wektor prowadzący do czteroramiennej gwiazdy.


Program Artemis, zarządzana przez człowieka platforma logistyczno-badawcza na orbicie księżycowej, odniosła ogromne korzyści z kanadyjskiego programu kosmicznego. Pierwsza księżycowa mini-stacja kosmiczna jest naprawiana i konserwowana. Odbywa się to za pomocą nowego systemu robotycznego opracowywanego przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną, znanego jako „Canadarm3”. CSA pracuje również nad stworzeniem pierwszego w kraju zrobotyzowanego łazika księżycowego. Ten automatyczny łazik księżycowy pomoże w globalnym poszukiwaniu lodu wodnego w księżycowej glebie.


W 2019 roku odnowiono umowę o współpracy między NASA a Kanadyjską Agencją Kosmiczną w celu budowy Gateway. Kanadyjski astronauta wyruszy z NASA w swoją pierwszą załogową misję orbitalną wokół Księżyca od ponad 50 lat. Rekompensuje to Kanadzie jej wkład w inicjatywę Artemis. Tożsamość członków załogi Artemis 2 zostanie ogłoszona podczas ceremonii 3 kwietnia. Ceremonia odbędzie się na Ellington Field należącym do NASA, w pobliżu Centrum Kosmicznego im. Johnsona w Houston.


Jednym z czterech kandydatów do pracy na Artemis 2 i kanadyjskim astronautą jest Joshua Kurtyk. Joshua podkreślił swoją radość z zaangażowania swojego narodu w historyczną misję w poście w mediach społecznościowych. Wyraźny, pomysłowy, śmiały i pionierski duch Kanady działa, jak mówi. Misja jest również bezpośrednio związana z długoterminowym bezpieczeństwem i dobrobytem narodu.


Nowe logo Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej służy jako reprezentacja wkładu Kanady w eksplorację kosmosu. Pokazuje cele narodu, jakim jest przesuwanie granic wynalazczości i innowacji. Ponadto pokazuje kontynuację znaczącego wkładu w globalną społeczność kosmiczną. Zupełnie nowe logo jest odpowiednim symbolem nowatorskiego, pomysłowego i dynamicznego programu kosmicznego Kanady, który ma mieć duży wpływ na kolejne projekty eksploracji kosmosu.