Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos NASA

Wspólna misja NASA i Włoskiej Agencji Kosmicznej związana z zanieczyszczeniem powietrza

Multi-Angle Imager for Aerosols (MAIA) to wspólna misja NASA i Włoskiej Agencji Kosmicznej Agenzia Spaziale Italiana (ASI). Misja zbada, w jaki sposób zanieczyszczenie cząstkami unoszącymi się w powietrzu wpływa na zdrowie ludzi. MAIA oznacza, że epidemiolodzy i specjaliści ds. zdrowia publicznego po raz pierwszy zostali zaangażowani w rozwój misji satelitarnej NASA mającej na celu poprawę zdrowia społecznego.


Jeszcze przed końcem 2024 r. uruchomione zostanie obserwatorium MAIA. Kompozycja składa się z instrumentu naukowego opracowanego przez Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Południowej Kalifornii oraz satelity ASI o nazwie PLATiNO-2. Dane zebrane z czujników naziemnych, obserwatorium i modeli atmosferycznych zostaną przeanalizowane przez misję. Dokonane zostanie porównanie wyników z danymi dotyczącymi urodzeń, hospitalizacji i zgonów wśród ludzi. Dzięki temu rzuci światło na potencjalne skutki zdrowotne stałych i ciekłych zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychamy.


Aerozole, które są cząstkami unoszącymi się w powietrzu, są związane z kilkoma problemami zdrowotnymi. Obejmuje to raka płuc i choroby układu oddechowego, takie jak zawały serca, astma i udary. Ponadto istnieją niekorzystne skutki reprodukcyjne i okołoporodowe, w szczególności poród przedwczesny, a także niska masa urodzeniowa noworodka. Według Davida Dinera, który pracuje jako główny badacz w MAIA, toksyczność różnych mieszanek cząstek nie została dobrze rozpoznana. Dlatego ta misja pomoże nam zrozumieć, w jaki sposób zanieczyszczenie cząstkami unoszącymi się w powietrzu stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.


Wycelowana kamera spektropolarymetryczna stanowi narzędzie naukowe obserwatorium. Widmo elektromagnetyczne pozwala na wykonywanie zdjęć cyfrowych pod różnymi kątami. Obejmuje to obszary bliskiej podczerwieni, światła widzialnego, ultrafioletu i podczerwieni krótkofalowej. Badając wzorce i rozpowszechnienie problemów zdrowotnych związanych ze złą jakością powietrza, zespół naukowy MAIA uzyska lepsze zrozumienie. Zostanie to zrobione przy użyciu tych danych do analizy wielkości i geograficznego rozmieszczenia cząstek unoszących się w powietrzu. Ponadto przeanalizują skład i liczebność cząstek unoszących się w powietrzu.


W długiej historii współpracy między NASA i ASI, MAIA reprezentuje szczyt tego, co NASA i organizacje ASI mają do zaoferowania. Dotyczy to zrozumienia, biegłości i technologii obserwacji Ziemi. Francesco Longo, szef Działu Obserwacji Ziemi i Operacji ASI, podkreślił, że nauka tej połączonej misji będzie pomagać ludziom przez długi czas.


Umowa, która została podpisana w styczniu 2023 r., była kontynuacją wieloletniej współpracy między ASI i NASA. Obejmuje to wystrzelenie misji Cassini na Saturna w 1997 roku. Lekki włoski CubeSat for Imaging Asteroids (LICIACube) firmy ASI był kluczowym elementem misji DART (Double Asteroid Redirection Test) NASA w 2022 roku. Był przewożony jako dodatkowy ładunek na pokładzie statku kosmicznego Orion podczas misji Artemis I.