Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostrzega gwiazdę będącą na skraju wybuchu supernowej

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał interesujące zdjęcia gwiazdy Wolfa-Rayeta WR 124. WR 124 znajduje się w konstelacji Strzelca i znajduje się około 15 000 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda, która jest około 30 razy masywniejsza od Słońca, jest w trakcie zrzucania zewnętrznych warstw.

Dodatkowo jest na progu przemiany w supernową. W rezultacie wokół niego rozwinęło się halo pyłu i gazu. Astronomowie są szczególnie zainteresowani pyłem wyrzuconym z WR 124. Dzieje się tak, ponieważ może on rzucić światło na rozwój planet i pierwiastki leżące u podstaw życia na Ziemi.


„Nadwyżka budżetowa pyłu” we wszechświecie może być zagadką, którą obserwacje WR 124 przeprowadzone przez JWST mogą pomóc w rozwikłaniu. Obecne poglądy na temat pochodzenia pyłu nie są w stanie właściwie wyjaśnić obfitości pyłu we wszechświecie. Dzieje się tak pomimo kluczowej roli, jaką pył odgrywa w tworzeniu gwiazd, cząsteczek i planet. Teleskop JWST może być w stanie zapewnić wgląd w to zjawisko. Zrobi to, analizując pył kosmiczny w podczerwieni, która jest rodzajem światła najbardziej odpowiednim do obserwacji.


W czerwcu 2022 roku, niedługo po rozpoczęciu działalności, JWST wykonał zdjęcia WR 124. 25 grudnia 2021 roku obserwatorium zostało wyniesione na orbitę przez europejską rakietę Ariane 5 z Gujany Francuskiej. JWST z powodzeniem dotarł do punktu Lagrange’a 2 Ziemia-Słońce. Jest to grawitacyjnie stabilna lokalizacja w kosmosie, która znajduje się 930 000 mil (1,5 miliona kilometrów) od Ziemi. Po przybyciu na wyznaczone miejsce JWST rozpoczął złożoną sekwencję rozkładania, aby rozwinąć swoją ogromną osłonę przeciwsłoneczną i wielosegmentowe zwierciadło główne. To sprawiło, że członkowie zespołu misji, naukowcy i entuzjaści kosmosu na całym świecie wstrzymali oddech.


Po dłuższym okresie sprawdzania JWST zainicjował kampanię naukową w czerwcu 2022 r., a NASA opublikowała pierwsze zdjęcia JWST do publicznego wglądu miesiąc później. Obecnie teleskop prowadzi szeroką gamę potencjalnie przełomowych badań. Od badania niektórych z najwcześniejszych gwiazd i galaktyk we Wszechświecie po określenie składu pobliskich atmosfer egzoplanet.


Astronomowie mogą lepiej zrozumieć cykl życia dużych gwiazd. Dzieje się tak dzięki dogłębnym obserwacjom JWST unikalnej fazy Wolfa-Rayeta WR 124 tuż przed wybuchem supernowej. Przed wystrzeleniem teleskopu astronomom brakowało wiedzy niezbędnej do zbadania kwestii związanych z powstawaniem pyłu w miejscach takich jak WR 124. Ponadto nie byli w stanie określić, czy ziarna pyłu były liczne i wystarczająco duże, aby przetrwać supernową i znacząco przyczynić się do całkowity budżet na pył. Kwestie te można teraz badać przy użyciu rzeczywistych danych z JWST, ujawniając istotne szczegóły dotyczące działania wszechświata.