Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos NASA

Pracowity tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Podczas produktywnego tygodnia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podjęto różnorodne projekty badawcze z udziałem ludzi i działania statków towarowych. Jednym z nich było udane oddokowanie bezzałogowego statku kosmicznego Roscosmos Progress 82 z modułu Poisk ISS.


Miało to miejsce 17 lutego i było jednym z najważniejszych wydarzeń tygodnia. Siergiej Prokopjew i Dmitrij Petelin, dwaj kosmonauci, wysłali rozkazy zakręcenia Postępu. Miało to umożliwić przeprowadzenie większej liczby oględzin i udokumentowanie ogólnego regionu, w którym zidentyfikowano wyciek chłodziwa 11 lutego. Po spędzeniu czterech miesięcy na stacji kosmicznej statek kosmiczny został zdeorbitowany przez kontrolerów lotu Roscosmos nad Oceanem Spokojnym.


Członkowie załogi kontynuowali badania adaptacji przestrzeni kosmicznej, wykonując jednocześnie różne czynności konserwacyjne na pokładzie ISS. Brali także udział w różnych projektach badawczych na ludziach, podlewali rośliny i przenosili towary. To, w jaki sposób koordynacja ręka-oko astronauty reaguje na bodźce słuchowe i wzrokowe, było przedmiotem jednego z badań na ludziach.


Josh Cassada, inżynier lotu z NASA, i Koichi Wakata, inżynier lotu z Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA), byli zaangażowani w ocenę ich zasięgu i zdolności chwytania. Odbywało się to poprzez naprzemienne przypinanie się do specjalistycznego krzesła, zakładanie zestawów słuchawkowych rzeczywistości wirtualnej i wykonywanie zadań komputerowych. Lekarze mogą być w stanie leczyć zaburzenia równowagi na Ziemi, korzystając z wyników tego badania. Zrozumieją dogłębnie, jak mózg przystosowuje się do mikrograwitacji.


Astronauci NASA, Frank Rubio i Nicole Mann, skupili się na ćwiczeniach i utrzymaniu laboratorium. Mann zaczęła swój dzień od zadań związanych z hydrauliką orbitalną w module Tranquility. Później Mann podlewał rośliny pomidorów, które znajdują się w zakładzie botaniki kosmicznej Veggie. Mann aso zorganizował przestrzeń ładunkową, która znajduje się w module Harmony. Z kolei Rubio wyczyścił kopułę, która służy jako „okno na świat” stacji kosmicznej. Później Mann zbadał przenośny aparat oddechowy do pomiaru wydolności tlenowej astronauty podczas pedałowania na maszynie.


W ciągu tygodnia przeprowadzono testy skafandra podciśnieniowego dolnej części ciała. Dokonali tego kosmonauci Prokopyev i inżynier lotu Anna Kikin. Celem było ustalenie, czy może złagodzić wpływ mikrograwitacji na ludzkie ciało. Ponadto przeprowadzili transfer wody i operacje ładunkowe na statku zaopatrzeniowym ISS Progress 83. Petelin wymienił systemy podtrzymywania życia modułu serwisowego Zvezda. Równocześnie prowadzono komputerowe badania nad tym, jak przyszli astronauci mogą pilotować robota lub statek kosmiczny podczas podróży planetarnych.


Ogólnie rzecz biorąc, tydzień był dość produktywny, z licznymi projektami konserwacyjnymi, badaniami ludzkimi i operacjami statków towarowych, wszystkie zostały zakończone. Zadania te są niezbędne do sprawnego działania ISS. Ponadto będą przydatne w rozwoju nauki i zrozumieniu, w jaki sposób organizm ludzki przystosowuje się do długotrwałych podróży kosmicznych.