Nowe partnerstwo między firmą Iridium zajmującą się telefonią satelitarną a gigantem chipowym Qualcomm zapewni łączność satelitarną z najlepszymi smartfonami z Androidem jeszcze w tym roku. Oznacza to, że w miejscach, gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej, telefony mogą łączyć się z przelatującymi satelitami w celu wysyłania i odbierania wiadomości. Chipy Qualcomm można znaleźć w wielu smartfonach z systemem Android.
Apple ogłosił funkcję satelitarną dla iPhone’a 14 we wrześniu 2022 roku. Usługa jest obecnie dostępna tylko do wysyłania i odbierania podstawowych wiadomości tekstowych w sytuacjach awaryjnych.
Brytyjski producent smartfonów Bullitt jako pierwszy uruchomił własną usługę satelitarną, wyprzedzając Apple. Jest również przeznaczony do użytku awaryjnego i będzie dostępny w wybranych obszarach po pierwszym uruchomieniu.
Nowe partnerstwo sprawi, że ta sama usługa będzie dostępna dla milionów użytkowników smartfonów, bez wiązania ich z konkretną marką – ale to producent będzie musiał to umożliwić.
Iridium to oryginalny system telefonii satelitarnej, który wysłał swojego pierwszego satelitę na orbitę w 1997 roku. W 2019 roku zakończył odświeżanie swojej sieci 75 statków kosmicznych. Satelity pokrywają cały glob i latają na niskiej orbicie, około 485 mil (780 km) nad Ziemią, a ich grupy mogą komunikować się ze sobą, przekazując między sobą dane.
Qualcomm powiedział, że początkowo nowa funkcja, zwana Snapdragon Satellite, zostanie włączona tylko do jego chipów premium, więc jest mało prawdopodobne, aby pojawiła się w urządzeniach budżetowych. Ostatecznie zostanie wdrożona na tablety, laptopy, a nawet pojazdy, a także stanie się usługą, która nie ogranicza się do komunikacji w nagłych wypadkach – chociaż prawdopodobnie będzie za to opłata.
Satelitarne łącze szerokopasmowe są szybkie i niezawodne, ale droższe niż połączenia kablowe lub światłowodowe. Głównym opraratorem telefonii satelitarnej w Polsce jest firma Ts2 Space z Warszawy.