Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Telefony satelitarne Wiadomości

Huawei wypuszcza telefony Mate 50 z satelitarnymi SMSami

Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei zaprezentował swoją nową, wysokiej klasy serię telefonów Mate 50 podczas wtorkowej premiery produktu. Seria obejmuje ulepszenia aparatu i szkła oraz obsługuje wiadomości tekstowe z satelity.

Dlaczego to ma znaczenie? Nowa oferta Huawei oferuje kilka zaskakujących funkcji, z zauważalnym przełomem w aparatach i komunikacji satelitarnej.

Funkcje satelitarne mogą być nowym atutem smartfonów. Inne firmy rozważają wprowadzenie satelitarnych połączeń wideo na telefony, w tym SpaceX, T-Mobile i chiński gigant samochodowy Geely.

Standardowy Mate 50, Pro i luksusowy model RS (z designem inspirowanym Porsche) są zbudowane z najnowszym procesorem wysokiej klasy, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G. Najtańszy model Mate 50E jest wyposażony w procesor średniej klasy, Qualcomm Snapdragon 778G 4G. Modele standard, Pro i E mają 8 GB pamięci RAM, natomiast model RS ma 12 GB pamięci RAM.

Wszystkie modele z serii Mate 50 umożliwiają użytkownikom wysyłanie wiadomości tekstowych przez satelitę, funkcja obsługiwana przez chiński system nawigacji satelitarnej BeiDou. Ta opcja jest jednak dostępna tylko w Chinach kontynentalnych i nie obsługuje odbierania SMS-ów.

Kontekst: Huawei jest czwartym co do wielkości dostawcą urządzeń mobilnych po Xiaomi, odpowiadając za 6,03% światowego rynku smartfonów według stanu na sierpień 2022 r., według StatCounter, serwisu analitycznego uruchomionego w 1999 r.

Chociaż udział Huawei w rynku spadł w ostatnich latach z powodu sankcji USA, firma nadal odpowiadała za 25% wszystkich posiadanych i aktywnie używanych smartfonów w Chinach w czerwcu 2022 r., według QuestMobile, dostawcy danych z siedzibą w Pekinie. Jednak jeśli chodzi o liczbę nowo aktywowanych urządzeń, Huawei zajmuje piąte miejsce z 7,75 mln sztuk w Chinach w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, czyli tylko o połowę mniej telefonów Xiaomi aktywowanych w tym samym okresie.