Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Internet satelitarny SpaceX Starlink Wiadomości

Internet satelitarny Starlink w Ukrainie

Ukraina otrzyma ponad 10 000 dodatkowych terminali Starlink w nadchodzących miesiącach dzięki nowej umowie ze SpaceX i finansowaniu z kilku krajów europejskich, powiedział urzędnik ukraińskiego rządu Mychajło Fiodorow w wywiadzie dla Bloomberga. Fiodorow powiedział, że przynajmniej do wiosny „wszystkie problemy finansowe zostały rozwiązane”.

SpaceX wcześniej zwrócił się do Pentagonu o sfinansowanie wykorzystania przez rząd Ukrainy i wojsko szerokopasmowej usługi Starlink, twierdząc, że nie stać go na darowanie większej liczby terminali użytkowników ani płacenie za operacje w nieskończoność. Ale dyrektor generalny Elon Musk wycofał się z tego stanowiska w październiku, pisząc: „Do diabła z tym… mimo że Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy od podatników, po prostu będziemy nadal finansować ukraiński rząd za darmo”.

Satelitarna usługa internetowa Starlink jest kluczowa dla ukraińskiego wojska w związku z zakłóceniami w przewodowych sieciach szerokopasmowych. „Nie ma alternatywy dla połączeń satelitarnych” – powiedział Fiodorow Bloombergowi podczas wywiadu w swoim biurze w Kijowie.

Ukraińskie instytucje, jak również wojsko korzysta z usług także innych operatorów satelitarnych, w tym polskich, jak np. firmy TS2 Space, która posiada w ofercie dedykowana łącza satelitarne VSAT.

Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego zakupiła w marcu 1508 terminali Starlink dla Ukrainy za około 3 miliony dolarów i „dostarczyła dodatkowe 3667 terminali, które przekazał SpaceX, a firma zapłaciła za usługi internetowe dla wszystkich terminali”, czytamy w raporcie Foreign Policy z zeszłego miesiąca. Polski rząd „zapłacił około 5,9 miliona dolarów za usługi Starlink [na Ukrainie], przy wsparciu polskich przedsiębiorstw państwowych”, a Wielka Brytania również wniosła swój wkład, czytamy w raporcie.

Fiodorow powiedział Bloombergowi, że Ukraina otrzymała od lutego około 22 000 anten Starlink, nie licząc 10 000, które mają zostać wysłane w nadchodzących miesiącach. Opisał również nowe umowy finansowania z krajami europejskimi: „Chociaż nie ma jeszcze umowy, rządy kilku krajów Unii Europejskiej są gotowe podzielić się płatnościami, powiedział, odmawiając ich publicznej identyfikacji. W tej chwili wszystkie kwestie finansowe zostały rozwiązane” – powiedział, dodając, że Ukraina będzie musiała znaleźć dodatkowe fundusze na wiosnę.