Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Telefony satelitarne Wiadomości

SpaceX będzie świadczyć usługi telefonii satelitarnej

SpaceX złożył wniosek do Federalnej Komisji Łączności (FCC) o pozwolenie na wyposażenie 2016 satelitów Starlink drugiej generacji w urządzenia, które zapewnią użytkownikom T-Mobile łączność, gdy zasięg naziemny jest niedostępny. Usługa będzie dostępna na terenie Stanów Zjednoczonych.

W sierpniu SpaceX i T-Mobile ogłosiły partnerstwo w celu świadczenia globalnych usług telefonii satelitarnej dostarczanych przez satelity Starlink drugiej generacji na niskiej orbicie okołoziemskiej. Począwszy od 2023 roku mają być wykorzystane do eliminacji martwych stref zasięgu w sieci T-Mobile.

W przypadku braku zasięgu naziemnego SpaceX powiedział, że użytkownicy T-Mobile będą mogli łączyć się z satelitami Starlink w celu przesyłania głosu, wiadomości i transmisji danych. Usługa będzie w stanie zapewnić usługi głosowe, wiadomości i podstawowe przeglądanie stron internetowych z teoretycznymi prędkościami do 3,0 Mb/s lub 7,2 Mb/. SpaceX chce wykorzystać pasma 1910-1915 MHz i 1990-1995 MHz LTE, na które ma już licencję. Według SpaceX wszystkie smartfony T-Mobile LTE będą mogły łączyć się z satelitami Starlink.

„Działając zasadniczo jako komórkowe stacje bazowe w kosmosie, satelity Starlink zapewnią T-Mobile możliwość dotarcia do urządzeń mobilnych obsługiwanych przez sieci własne i partnerskie, gdy naziemne stacje bazowe są poza zasięgiem lub niedostępne” – twierdzi SpaceX FCC w dokumencie załączonym do jego zgłoszenia.

Chociaż ten system został zaprojektowany przede wszystkim w celu wypełnienia luk w łączności w sieci T-Mobile, zapewni również krytyczną infrastrukturę komunikacyjną w sytuacjach awaryjnych – podobnie jak nowa funkcja Emergency SOS przez satelitę firmy Apple, która została uruchomiona w Kanadzie w zeszłym miesiącu.

„Wszystkim konsumentom usługa zapewni spokój ducha w sytuacjach, w których komunikacja w czasie rzeczywistym ma krytyczne znaczenie, a nawet ratuje życie. Turyści, którzy doświadczą sytuacji awaryjnej w trudno dostępnym terenie, będą mogli zadzwonić lub wysłać SMS-a z prośbą o pomoc” – powiedzieli przedstawiciele SpaceX.

SpaceX osiągnął pełny zasięg Starlink w Kanadzie w listopadzie. W zeszłym tygodniu firma opóźniła politykę dozwolonego użytku dla klientów, która pierwotnie miała wejść w życie w tym miesiącu do lutego 2023 r.

Usługi telefonii satelitarnej są dostępne również na terenie Polski np. poprzez takie firmy jak TS2 Space z Warszawy, która jest dystrybutorem sieci Iridium, Thuraya oraz Inmarsat.