Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Internet satelitarny SpaceX Starlink Wiadomości

Internet satelitarny Starlink jest już dostępny w Afryce, ale działa tylko w Nigerii

Starlink posiada sieć ponad 3000 satelitów o niskiej orbicie. Ambicja firmy polegająca na zapewnieniu szerokopasmowego Internetu na całym świecie powoli, ale z pewnością się spełnia. Teraz pierwszym krajem afrykańskim, w którym włączono Starlink, jest Nigeria.

Aby uzyskać dostęp do Starlink, klienci muszą kupić zestaw Starlink, który zawiera router WiFi, zasilacz, kable i podstawę wsparcia. Należy jednak pamiętać, że do nawiązania połączenia potrzebna będzie aplikacja Starlink. Według jednego z pierwszych klientów zamówienie przenośnego sprzętu kosztuje 588 USD. Jest to płatność jednorazowa. Po aktywacji miesięczna opłata abonamentowa wynosi 110 USD.

Usługa może stać się jeszcze droższa, jeśli planujesz dużo podróżować. Podróż kamperem, który jest zawsze online, kosztuje 2500 USD za zestaw w ruchu i 135 USD miesięcznie po aktywacji. Jest to jednak bardziej niszowa oferta dla osób, które nie są przywiązane do biura lub muszą codziennie chodzić do pracy. Co więcej, linie lotnicze, giganci żeglugowi i statki wycieczkowe również wypróbowują ten system!

Niezawodny Internet o małych opóźnieniach, który nie wymaga kabli podmorskich ani światłowodowych, nie jest jednak dla każdego Nigeryjczyka. Miesięczna płaca minimalna w kraju wynosi obecnie 30 000 NGN, co w chwili pisania tego tekstu wynosi 64,8 USD. W obecnym stanie rzeczy wolność w Internecie pozostaje przywilejem dla wielu.

SpaceX nie planuje jednak na tym poprzestać. Firma zamierza wystrzelić więcej satelitów na niższą orbitę Ziemi. Zwiększyłoby to możliwości Starlinka. Ale w przyszłości może to spotkać się z pewnym sprzeciwem, ponieważ zawodowi astronomowie i astrofotografowie obwiniają sztuczną konstelację za to, że jest zbyt liczna i zbyt jasna.

Jednak usługa okazała się świetnym pomysłem, ponieważ baza użytkowników wzrosła do nieco ponad miliona pod koniec ubiegłego roku. Przedsięwzięcie może stać się tak rentowne, że może przekształcić się w największego na świecie dostawcę Internetu, który nie polega na drogich i wrażliwych podmorskich systemach kablowych. Może to również prowadzić do niższych cen dla użytkowników, co byłoby korzystne dla globalnego systemu łączności.

W 2023 roku Starlink ma zostać włączony w jeszcze większej liczbie krajów w Afryce. Mozambik, Zambia, Tanzania, Kenia, Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Benin, Togo, Senegal, Mauretania i Maroko znajdują się na liście, a kolejne kraje są w kolejce do 2024 r.

Wreszcie Starlink może połączyć każdego z siecią WWW dzięki zdolności swojego satelity do przekształcania sygnałów w niewidzialne wiązki laserowe, które mogą podróżować z imponującą prędkością. W ten sposób klienci mogą cieszyć się prędkością pobierania do 500 Mb/s.