Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

GPS Systemy satelitarne Technologie

Satelita NTS-3 określany jako „GPS przyszłości” rozpoczyna kluczowe testy

L3Harris dostarczył Navigation Technology Satellite-3 (NTS-3) Siłom Powietrznym Stanów Zjednoczonych. Satelita NTS-3 zbudowany w ramach kontraktu z 2018 roku przechodzi obecnie ostatnie testy w ramach przygotowań do uruchomienia, które ma nastąpić pod koniec 2023 roku.

NTS-3 to eksperyment finansowany przez Air Force Research Laboratory. Satelita będzie transmitował sygnały pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu (PNT) z geostacjonarnej orbity Ziemi. Celem projektu jest opracowanie nowej generacji PNT dla wojska amerykańskiego i zapewnienie alternatywy dla GPS. Nowa technologia sygnału i zaawansowane kształty fal sprawią, że satelitę będzie trudniej zagłuszyć.

Na początek satelita o masie 1250 kilogramów przejdzie serię testów w Kirtland Air Force Base w Nowym Meksyku, a potem zostanie przetransportowany do Benefield Anechoic Facility w Edwards Air Force Base w Kalifornii, gdzie po raz pierwszy zostaną przeprowadzone testy częstotliwości radiowych nowych sygnałów PNT.

Siły Powietrzne planują wystrzelić NTS-3 w ramach misji USSF-106. W tym celu wykorzystana ma być nowa rakieta Vulcan Centaur stworzona przez United Launch Alliance. Po umieszczeniu na orbicie NTS-3 będzie działał niezależnie od GPS, choć nadal będzie możliwe odbieranie starszego sygnału.

Jeśli eksperyment się powiedzie, Siły Powietrzne mogą przenieść technologię przetwarzania sygnału do GPS, a także rozważyć zakup kolejnych satelitów w celu powiększenia konstelacji. Oszacowano, że do zapewnienia globalnego zasięgu PNT potrzebnych będzie około 20 satelitów NTS-3.

Nad systemem naziemnym prace prowadzi Parsons Corp.