Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos Technologie

46. rekordowy lot marsjańskiego helikoptera Ingenuity

Ingenuity, mały dron-helikopter, który przykuł uwagę świata, zrobił to ponownie. Śmigłowiec odbył 46. lot między lotniskami „Eta” i „Theta”. Było to na dystansie około 1460 stóp (445 metrów). Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA twierdzi, że celem misji było przeniesienie helikoptera. Ponadto miał zbadać potencjalne lokalizacje lotnisk.


135,9-sekundowy lot Ingenuity był najdłuższym i najszybszym jak dotąd. Miał średnią wysokość 39 stóp (12 metrów) i maksymalną prędkość 11,9 mil na godzinę (5,3 metra na sekundę). Czterofuntowy (1,8-kg) helikopter wykonał już 50 lotów. Przekroczył swój pierwotny manifest pięciu lotów dziesięciokrotnie.
Znaczącym osiągnięciem w eksploracji kosmosu był helikopter Ingenuity. W lutym 2022 roku przeszedł do historii, stając się pierwszym obiektem, który kiedykolwiek przeleciał na Marsie. Ponadto był w stanie wylądować w kraterze Jezero pod wpływem Wytrwałości. Od tego czasu okazał się w pełni sprawny. Jego mandat został rozszerzony o pomoc Percy’emu w poszukiwaniu prehistorycznego życia w kraterze Jezero. Krater Jezero był kiedyś miejscem starożytnej delty rzeki.


Dwa przykładowe helikoptery będą teraz częścią wspólnej misji NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej mającej na celu pobranie próbek z Marsa. Dwa helikoptery rezerwowe pobiorą próbki, które Percy ukrywał na powierzchni. Próbki są ukryte w kształcie identycznych mieczy świetlnych, jeśli Percy nie jest w stanie przetransportować ich do samego lądownika.


Obecnie trwa ośmiomiesięczna kampania znana jako „Delta Top” dla pomysłowości i wytrwałości. Prowadzą badania na obszarze, gdzie wygląda na to, że kiedyś istniało jezioro i delta rzeki. Sugeruje to, że mogło istnieć tam życie miliardy lat temu. NASA od dawna szuka dowodów na istnienie prehistorycznego życia na Marsie. Osiągnięcie helikoptera Ingenuity przybliżyło ten cel o krok.


Helikopter Ingenuity to oszałamiający pokaz ludzkiej kreatywności i sukcesu technologicznego. Jego misje na Marsa przesunęły granice możliwości eksploracji kosmosu. Ponadto stworzyło nowe możliwości dociekań akademickich. Dla ludzi na całym świecie osiągnięcie Ingenuity było źródłem inspiracji. Pokazał ogromny potencjał robotów i automatyzacji eksploracji kosmosu.


Tak długo, jak Ingenuity działa na Marsie, będzie oczywiste, że misja NASA polegająca na poszukiwaniu prehistorycznego życia na Czerwonej Planecie nie może funkcjonować bez tego małego helikoptera. Sukces Ingenuity jest pomnikiem siły ludzkiej ciekawości, inwencji i wytrwałości. Ponadto pokazuje pozytywne perspektywy dla podróży kosmicznych.