Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Telefony satelitarne Wiadomości

Telefony z Androidem dostarczą usługi łączności satelitarnej

Współpraca pomiędzy firmą Iridium zajmującą się telefonią satelitarną, a gigantem chipowym Qualcomm doprowadzi do uruchomienia funkcji łączności satelitarnej dla smartfonów jeszcze w tym roku. Oznacza to, że w miejscach, gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej, urządzenia te będą mogły łączyć się z przelatującymi satelitami w celu wysyłania i odbierania wiadomości. Chipy Qualcomm można znaleźć w wielu smartfonach z systemem Android.

Początkowo nowa funkcja, zwana Snapdragon Satellite, zostanie włączona tylko do chipów premium, więc jest mało prawdopodobne, aby pojawiła się w urządzeniach budżetowych. Ostatecznie zostanie wdrożona także na tablety, laptopy, a nawet pojazdy.

Łączność satelitarna jest powszechnie uważana za kolejną granicę dla telefonów komórkowych ponieważ rozwiązuje problem komunikacji w miejscach, gdzie nie ma zasięgu np. wysoko w górach, na pełnym morzu, kołach podbiegunowych, na pustyni.

Iridium to pierwszy system telefonii satelitarnej, który wysłał swojego pierwszego satelitę na orbitę w 1997 roku. W 2019 roku zakończył odświeżanie swojej sieci 75 satelitów. Obiekty pokrywają cały glob i latają na niskiej orbicie 485 mil (780 km) nad Ziemią, a ich grupy mogą komunikować się ze sobą.

Partnerem Iridium w Polsce jest firma TS2 Space z Warszawy, które świadczy usługi telefonii satelitarnej od ponad 20 lat. W ofercie można znaleźć najnowsze telefony satelitarne Iridium 9575 Extreme, Iridium 9555 oraz przenośne modemy Internetu satelitarnego Iridium Go!