Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Drony Internet satelitarny Starlink Wiadomości

W Japonii działa już usługa dostaw dronami z pomocą internetu satelitarnego Starlink

Firma telekomunikacyjna KDDI, twórca map Zenrin i inni w Japonii uruchomili w czwartek usługę dostarczania dronów za pomocą satelitarnej usługi dostępu do Internetu Starlink amerykańskiej firmy kosmicznej SpaceX, w Chichibu, górzystym mieście w prefekturze Saitama.

Dzięki podłączeniu drona do usługi Starlink, która zapewnia stabilne środowisko komunikacyjne nawet na obszarach górskich, nowa usługa dostawy umożliwia mieszkańcom dzielnicy Chichibu dotkniętej zamknięciem drogi w wyniku lawiny błotnej we wrześniu ubiegłego roku otrzymywanie żywności i innych dostaw na podstawy.

Według KDDI po raz pierwszy w Japonii uruchomiono regularną usługę dostarczania dronem z wykorzystaniem usługi Starlink firmy SpaceX, oficjalnie nazywanej Space Exploration Technologies.

KDDI założyło w Chichibu stację bazową dla swojej usługi telefonii komórkowej „au”, która jest kompatybilna z usługą Starlink. Środowisko komunikacyjne niezbędne do sterowania dronami zostało zapewnione w terenie górskim, gdzie trudno jest zbudować sieć światłowodową, dzięki wykorzystaniu usługi Starlink.

W ramach nowej usługi żywność, lekarstwa i inne artykuły zamawiane przez mieszkańców będą dostarczane raz w tygodniu do końca marca. Wykorzystywany w usłudze dron może przewozić towary o łącznej wadze do 5 kilogramów, lecąc autonomicznie na trasie o długości około 3 kilometrów do dzielnicy dotkniętej katastrofą.