Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Internet satelitarny Kosmos SpaceX Starlink

Starlink Elona Muska i inne grupy masowych satelitów stają w obliczu wezwań do wprowadzenia zakazu zanieczyszczenia światłem

Astronomowie są zaniepokojeni tym, jak szybka ekspansja konstelacji satelitarnych, takich jak Starlink Elona Muska, może wpłynąć na nocne niebo. Eksperci wydali ostrzeżenie o rosnącym zanieczyszczeniu światłem. W kilku artykułach opublikowanych w czasopiśmie Nature Astronomy te konstelacje nisko położonych satelitów spowodowały zanieczyszczenie światłem. Aby ograniczyć zanieczyszczenie światłem i chronić naszą zdolność do obserwacji nieba, wezwali do zakazania megakonstelacji.


Na nocnym niebie nastąpiła znaczna zmiana. Zmiana wynika z oświetlania przez słońce sztucznych satelitów i związanych z nimi śmieci kosmicznych. Eksperci twierdzą, że trudniej będzie dostrzec słabe sygnały astrofizyczne, gdy wzrośnie jasność. Jest szansa, że nie będziemy już mogli podziwiać naturalnego piękna czystego nocnego nieba. Obawy dotyczące wpływu na ogół społeczeństwa obejmują możliwość, że ludziom będzie trudniej obserwować Drogę Mleczną, dobrze znane konstelacje, słabe zorze polarne i słabe meteory.


Zdaniem naukowców potrzebne są szybkie działania, aby kontrolować konstelacje satelitów i zmniejszyć zanieczyszczenie światłem. Opowiadali się za ograniczeniem liczby satelitów na niskiej orbicie, która prawdopodobnie już jest nadmierna. Aby zmniejszyć wpływ na systemy biologiczne, należy dodać zatyczki do nocnego sztucznego oświetlenia.


Jednym z problemów wskazanych przez ekspertów jest to, że gromadzenie i łączenie danych wymaga dłuższego czasu. W związku z tym zwiększenie jasności nocnego nieba może spowodować utratę wydajności placówek badawczych i poniesienie większych obciążeń kosztowych. Niepokój budzą również ślady satelitarne na zdjęciach astronomicznych. Ma to poważne reperkusje społeczne, gdy odkrywane są asteroidy bliskie Ziemi, które stwarzają znaczne ryzyko kolizji z naszą planetą.


Zdaniem autorów publikacji jest mało prawdopodobne, aby źródła zanieczyszczenia świetlnego – czy to nisko położone satelity, naziemne diody LED czy inne lampy – same się regulowały. W rezultacie naukowcy muszą przeciwstawić się „wielkiemu światłu” i wdrożyć odpowiednie przepisy. Według ekspertów megakonstelacje satelitów znajdujących się na niskich wysokościach mają zbyt wiele skutków i zagrożeń. Eksperci twierdzą, że należy je ograniczyć lub całkowicie zakazać.