Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Klimat Kosmos NASA Systemy satelitarne

Satelita NASA monitorujący zmiany klimatyczne powraca do aktywności

Należący do NASA satelita Surface Water and Ocean Topography (SWOT) rozpoczął prace rozruchowe po wystąpieniu problemu z instrumentem pod koniec stycznia 2023 r. Instrument SWOT KARIN (interferometr radarowy pasma Ka) jest kluczową częścią misji badania wód powierzchniowych i śledzenia globalnego poziomu wody . Celem jest zrozumienie wpływu zmian klimatu na poziom wody na Ziemi. NASA i francuska agencja kosmiczna CNES opracowały teraz metodę ponownego uruchomienia czujnika po tym, jak nagle przestał działać w styczniu. Zespół podjął decyzję o wykorzystaniu zapasowego zasilacza do aktywacji KARIN. Przyspieszy to przywrócenie operacji i zmniejszy ogólne ryzyko misji.


Długość kortu tenisowego i trochę więcej składają się na system dwóch anten satelity SWOT. Dzieli je około 33 stóp (10 metrów). Jedna z anten w systemie ma wytwarzać impulsy radarowe. Te impulsy radarowe są następnie odbierane przez drugą antenę, która wykorzystuje ją w połączeniu z drugą. Kiedy działalność badawcza SWOT rozpocznie się w lipcu, zbada 1,3 miliona mil (2,1 miliona km) linii brzegowych, rzek i jezior, aby zmierzyć i śledzić poziom światowych zbiorników wodnych. NASA udostępni dane ogółowi społeczeństwa, a lokalne społeczności otrzymają narzędzia do monitorowania poziomu wody.


W piątek 17 marca przedstawiciele NASA poinformowali, że SWOT ma rozpocząć działania naukowe w lipcu. Jest to zgodne ze wstępnymi prognozami. Zapasowy zasilacz został wybrany w celu zmniejszenia ogólnego ryzyka dla misji. Dodatkowo przyspieszy powrót operacji, choć NASA nie ujawniła przyczyny problemu z instrumentem. 16 grudnia 2022 r. Misja SWOT została wystrzelona w kosmos z kalifornijskiej bazy sił kosmicznych Vandenberg przez rakietę SpaceX Falcon 9.


SWOT, wspólna misja NASA i CNES, ma na celu stworzenie bardzo dokładnej mapy wody na Ziemi. Misja dostarczy wnikliwych informacji na temat związku między dwutlenkiem węgla, gazem cieplarnianym, a podnoszeniem się poziomu wody spowodowanym globalnym ociepleniem. SWOT pomoże naukowcom opracować skuteczniejsze plany łagodzenia zmian klimatu. W ten sposób mogą dokładniej przeanalizować, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na poziom wody na Ziemi.