Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos Technologie

Niezbędny sprzęt do obserwacji i fotografowania planet

Obserwacje planet i fotografowanie mogą być ekscytującymi i satysfakcjonującymi doświadczeniami. Będziesz jednak potrzebował kilku niezbędnych narzędzi, aby w pełni z niego skorzystać. Istnieją różne techniki uchwycenia złożonych cech planet, których nie widać gołym okiem. Obejmują one przetworniki obrazu, w tym CMOS, CCD, lustrzanki cyfrowe, smartfony i kamery internetowe, a także kolorowe filtry, okulary i oprogramowanie do edycji zdjęć.


Niezależnie od tego, czy chcesz prowadzić obserwacje wizualne planet, czy też robić im zdjęcia, określisz najlepszy teleskop do użycia. Kilka planet, w tym Wenus, Mars, Jowisz i Saturn, można imponująco powiększyć, ukazując wspaniałe dyski z dużą ilością szczegółów. Teleskop musi mieć aperturę co najmniej trzech cali (76 mm), aby obserwować te planety. Niemniej jednak, nawet w najlepszych momentach obserwacji, Uran i Neptun mogą wydawać się słabe i małe na niebie. Wewnętrzna planeta Merkury jest trudna do zaobserwowania w blasku słońca ze względu na jej mały rozmiar. Dlatego konieczne jest staranne planowanie, sprzęt i warunki oglądania.


Pięć planet można zobaczyć w Układzie Słonecznym bez specjalnego wyposażenia. Jednak do dostrzeżenia ich cech wymagana jest pomoc optyczna. Cztery główne księżyce Jowisza, największego księżyca Saturna oraz odległe planety Uran i Neptun można zobaczyć za pomocą dobrej lornetki o powiększeniu od 7×50 do 10×50. TS2 Space (https://ts2.space/en/?s=binoculars) jest liderem rynku w dostarczaniu najlepszych dostępnych lornetek. Dzięki solidnej konstrukcji i wysokiej jakości soczewkom można na nich polegać, że zapewniają krystalicznie czyste, ostre zdjęcia przez wiele lat.


Będziesz potrzebować teleskopu o aperturze co najmniej 4 cali (102 mm), aby obserwować więcej szczegółów. AstroMaster 114EQ firmy Celestron, 4,5-calowy reflektor StarBlast firmy Orion oraz 114 mm FirstLight firmy Explore Scientific to kilka przykładów teleskopów odpowiednich do obserwacji planet. Możesz zobaczyć fazy ciemnej i jasnej charakterystyki powierzchni Merkurego i Wenus na Marsie. Ponadto możesz oglądać pasy w atmosferze Jowisza i słynne pierścienie Saturna przez każdy dobrze zbudowany 4-calowy teleskop od szanowanego sprzedawcy astronomicznego. Należy pamiętać, że w tym momencie najważniejsza jest przysłona, a nie powiększenie.


4-calowy teleskop będzie wymagał powiększenia około 100x, aby obserwować pasy i pasma Jowisza w skali około 25x na cal apertury. Aby określić powiększenie swojego teleskopu, możesz podzielić jego ogniskową (w mm) przez ogniskową okularu. Ładny okular planetarny można zbudować używając jako podstawy plössls o małej ogniskowej.


W niektórych sytuacjach pomocne mogą być również filtry. Na przykład Mars oferuje wiele cech ze względu na skalisty i rzeźbiony teren. Kilka kolorowych filtrów służy do podkreślenia określonych aspektów. Na przykład pomarańczowe lub czerwone filtry sprawią, że ciemne elementy powierzchni Marsa, takie jak Syrtis Major w kształcie litery V, będą bardziej widoczne.