Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos NASA

NASA identyfikuje asteroidę, która może uderzyć w Ziemię w Walentynki 2046 roku

NASA odkryła zupełnie nową asteroidę o nazwie 2023 DW. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że 14 lutego 2046 roku zderzy się z Ziemią. Opinia publiczna może się zrelaksować, ponieważ nie ma powodu do niepokoju, ponieważ asteroida znajduje się teraz na szczycie listy NASA do monitorowania wpływu na Ziemię, uzyskując 1 w skali Torino.

Asteroida minie Ziemię w odległości około 1,1 miliona mil. Według NASA prawdopodobieństwo zderzenia z planetą wynosi 1 na 560. Asteroida potrzebuje 271 dni na okrążenie Słońca. Ma szerokość około 162 stóp, czyli mniej więcej tyle samo, co boisko do piłki nożnej NFL.

Po znalezieniu nowych obiektów potrzeba wielu tygodni danych, aby zmniejszyć niepewność i przewidzieć ich orbity z wieloletnim wyprzedzeniem. Gdy dostępne będą dodatkowe informacje, NASA będzie nadal śledzić asteroidę i korygować swoje prognozy. Jeśli to konieczne, badana jest globalna strategia odchylenia dużej kosmicznej asteroidy.

Jeśli obiekt kosmiczny znajdzie się w odległości 30 milionów mil od Ziemi, jest uważany za obiekt bliski Ziemi. Program Obserwacji NEO NASA koncentruje się na wykrywaniu, obserwowaniu i poznawaniu około 90% NEO, które są większe niż 140 metrów. NASA poinformowała, że ponad 40 procent tych asteroid zostało już zidentyfikowanych.

Gdyby istniało ryzyko, że jedna z tych asteroid może się zbliżyć, PDCO ostrzegłoby władze i ogół społeczeństwa. Dobrze jest mieć plan awaryjny na wypadek, gdyby coś poszło nie tak, ale nie jest to konieczne.

Misja NASA Double Asteroid Redirect (DART), która miała mieć krótką żywotność i przetestować strategię obrony planetarnej, która pewnego dnia może obronić Ziemię, została wystrzelona 26 września 2022 r. Didymos, większa asteroida i jej mniejszy księżyc Dimorphos to podwójny układ planetoid znajdujący się około 7 milionów mil od Ziemi.

DART zastosował autonomiczną nawigację, aby skupić się na tym systemie. Następnie przyspieszył do około 15 000 mil na godzinę i ruszył czołowo w kierunku mniejszej kosmicznej skały. Uderzył z siłą taranu, powodując rozległe uszkodzenia. Katastrofa DART z powodzeniem zmieniła orbitę księżycowej asteroidy, którą NASA uważa za udaną misję. Dimorphos okrąża teraz Didymosa w 11 godzin i 32 minuty, w przeciwieństwie do prawie 12 godzin, które wcześniej potrzebował na to.