Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos NASA Nauka

NASA i Departament Energii łączą siły, aby przeprowadzić innowacyjny eksperyment na Księżycu

Lunar Surface Electromagnetics Experiment – Night (LuSEE-Night) to innowacyjny instrument naukowy, nad którym wspólnie pracują NASA i Departament Energii (DOE). Zostanie zainstalowany po drugiej stronie Księżyca w celu przeprowadzenia nowych eksperymentów. Instrument jest efektem współpracy kilku podmiotów. Należą do nich Narodowe Laboratorium Brookhaven DOE, Biuro Naukowe DOE, Laboratorium Nauk Kosmicznych w UC Berkeley oraz Dyrekcja Misji Naukowych NASA. Ciemne wieki Wszechświata będą badane przez instrument LuSEE-Night. Jest to okres od 380 do 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu, kiedy nie istniały jeszcze pierwsze jasne gwiazdy i galaktyki,


Tylko w ten sposób można uzyskać najlepsze rezultaty. Instrument daje możliwość zrozumienia, w jaki sposób nieświecąca materia ewoluowała w gwiazdy i galaktyki, które dziś obserwujemy. Dzieje się tak, ponieważ fale radiowe są jedynymi sygnałami, które możemy wykryć z czasów średniowiecza. Niewidoczna strona Księżyca stanowi doskonałe miejsce do tego rodzaju eksperymentów. Można to przypisać faktowi, że nie ma zakłóceń z jonosfery, a Księżyc jest osłonięty przed niebezpiecznymi falami radiowymi z Ziemi i Słońca podczas księżycowej nocy.


Pierwsze w historii obserwacje tych delikatnych fal radiowych z Ciemnych Wieków zostaną wykonane w ramach eksperymentu LuSEE-Night. Odbędzie się to za pomocą rozkładanych anten i odbiorników radiowych. W kolejnym zaplanowanym locie Commercial Lunar Payload Services (CLPS) instrument zostanie wysłany na niewidoczną stronę Księżyca. Sprzęt musi wytrzymać surową, lodową i ciemną księżycową noc po drugiej stronie Księżyca. Musi to robić wystarczająco długo, aby zebrać i wysłać dane z powrotem na Ziemię, co utrudnia ten eksperyment. Zdolność do działania robota i utrzymania obecności człowieka na powierzchni Księżyca podczas księżycowej nocy ma kluczowe znaczenie. Wynika to z ekstremalnych wahań temperatury na Księżycu. Temperatury mogą wahać się od 250°F (120°C) w ciągu dnia do -280°F (-173°C) w nocy.


Eksperyment LuSEE-Night jest pionierem, który poprowadzi większy przyszły sprzęt do dokładnego zbadania tych wcześniej niewykrytych częstotliwości radiowych. Pomoże naukowcom lepiej zrozumieć wczesne etapy narodzin i ewolucji Wszechświata. Stuart D. Bale, główny badacz eksperymentu LuSEE-Night, stwierdził, że pomiar jest niezwykle trudny. Dzieje się tak dlatego, że emisja radiowa galaktyki jest niewiarygodnie silna, a pod nią ukryty jest sygnał Ciemnych Wieków. Rzeczniczka współpracy naukowej LuSEE-Night, Ane Slosar, zauważyła, że za każdym razem, gdy otwierane jest nowe okno częstotliwości w kosmologii, dokonywany jest nowy wgląd w pochodzenie Wszechświata i naszą rolę w nim.


W celu wspierania innowacji i eksploracji kosmosu, wieloletnia współpraca została wzmocniona przez partnerstwo między NASA i DOE. Długoterminowe eksperymenty naukowe o wysokim priorytecie z powierzchni Księżyca są możliwe dzięki partnerstwu LuSEE-Night. Jeśli eksperyment LuSEE-Night zakończy się sukcesem, posłuży jako przewodnik dla większego przyszłego sprzętu. Dalsze badanie tych częstotliwości radiowych, które w innym przypadku są niewidoczne, zostanie przeprowadzone przy użyciu sprzętu. Ponadto pomoże naukowcom lepiej zrozumieć najwcześniejszy etap genezy i ewolucji Wszechświata.