Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos NASA SpaceX

Koniec pięciomiesięcznej podróży kosmicznej – załoga astronautów woduje w pobliżu Florydy

Udana pięciomiesięczna misja zespołu Crew-5 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zakończyła się powrotem na Ziemię w sobotę. Czterej astronauci, w tym Josh Cassada i Nicole Mann z NASA, Koichi Wakata z Japan Aerospace Exploration Agency oraz Anna Kikina z Roscosmos, wystartowali na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon w październiku poprzedniego roku. Na stacji kosmicznej przeprowadzali eksperymenty badawcze i opiekowali się orbitującym laboratorium.


O 2:20 czasu wschodniego statek kosmiczny Crew Dragon wystartował ze stacji kosmicznej, rozpoczynając ostatni etap misji astronautów. W sobotę wieczorem statek kosmiczny powrócił na Ziemię i wylądował u wybrzeży Tampy na Florydzie. Wraz z powrotem załogi 29. misja SpaceX na stację kosmiczną i ogólnie 37. załogowy lot na stację kosmiczną zostały zakończone.


Statki ratunkowe przybyły po wodowaniu, aby wyciągnąć kapsułę z wody i umożliwić załodze wejście na pokład. Astronauci połączyli się z rodzinami i mogli zaczerpnąć świeżego powietrza po spędzeniu prawie 160 dni w kosmosie.


Zespół Crew-5 przeprowadzał różne eksperymenty badawcze podczas swojej podróży. Obejmowało to badanie wpływu mikrograwitacji na ludzkie ciało po uprawę roślin w kosmosie. Poświęcają też czas na docieranie do społeczności, a Mann przewodzi inicjatywom motywowania młodych rdzennych mieszkańców. Aby promować kulturę tubylczą, Mann podarował gościom tradycyjny totem, łapacz snów, podczas imprezy informacyjnej w listopadzie 2022 roku.


Pomimo geopolitycznych napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, Kikina dołączył do wyprawy na mocy umowy o wspólnych przejazdach między NASA a Roskosmosem. Roscosmos i NASA współpracowały, aby utrzymać działanie stacji kosmicznej. Ponadto prowadzą ważne badania naukowe na pokładzie, co wielokrotnie podkreślała NASA.


Wakata wziął udział w swojej szóstej misji kosmicznej. Dzieje się tak po wcześniejszym locie promem kosmicznym NASA i rosyjskim Sojuzem. Odegrał kluczową rolę w tworzeniu systemów dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i przeprowadzaniu testów z technologią kosmiczną.


Udany powrót załogi Crew-5 stanowi kolejny znaczący postęp w eksploracji kosmosu. Lepsze zrozumienie przestrzeni kosmicznej i jej wpływu na nasz świat z pewnością będzie wynikiem niestrudzonych wysiłków astronautów, zaangażowania w badania i zaangażowania społecznego. Przyszłe misje zapowiadają się jeszcze bardziej intrygująco.