Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Loty kosmiczne NASA

NASA zmienia lokalizację lądowania misji Peregrine na Księżyc

Pierwsza misja lądownika księżycowego firmy Astrobotic przeszła znaczące zmiany dzięki NASA i Astrobotic, które przeniosły ją w miejsce o zwiększonej wartości naukowej. Kopuły Gruithuisen, które znajdują się na północno-wschodnim krańcu Oceanus Procellarum, po zachodniej stronie bliższej strony księżyca, będą celem obecnej próby wylądowania tam misji Peregrine. Ta misja przenosi ładunki dla programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) NASA, a także dla innych klientów.


Przewidywane osiągi lądownika i potrzeba nieco bezpiecznego miejsca do lądowania doprowadziły do pierwotnego miejsca lądowania, Lacus Mortis. Kiedy Astrobotic otrzymał jedno z pierwszych zleceń CLPS od NASA w maju 2019 roku, ta lokalizacja została określona. Ale w miarę postępu działań NASA Artemis stało się jasne, że wysyłając swoje ładunki w nowe miejsce, agencja może zwiększyć wartość naukową swoich danych.


W celu dostarczenia uzupełniających i użytecznych danych do Lunar-VISE, zestawu instrumentów, który zostanie wysłany do zbadania tego regionu w przyszłej misji CLPS, NASA zdecydowała się wysłać Peregrine’a w miejsce w pobliżu Kopuł Gruithuisen. Dokonano tego bez narażania lądownika na dalsze ryzyko. Ponieważ pojawiły się wskazówki, że NASA rozważa zmianę, decyzja o zmianie miejsca lądowania nie była szokująca. Joel Kearns, zastępca zastępcy administratora ds. eksploracji w Dyrekcji Misji Naukowych NASA, przedstawił w grudniu mapę miejsc lądowania CLPS, pokazującą, że Peregrine wylądował w pobliżu Kopuł Gruithuisen.


Data startu rakiety Peregrine, która będzie pierwszą misją rakiety Vulcan Centaur dla United Launch Alliance, nie została zaktualizowana w ogłoszeniu. Lądownik zakończył testy, a Astrobotic czeka na zgodę ULA na przeniesienie go na Przylądek Canaveral w celu przygotowań przed startem. W zeszłym miesiącu rakieta dotarła do Cape Canaveral, gdzie ULA przygotowuje się do przetestowania jej przed startem.


Ogólnie rzecz biorąc, ta modyfikacja miejsca lądowania misji Peregrine stanowi znaczący postęp w próbach NASA zbadania Księżyca i dowiedzenia się o nim więcej. Dane zebrane przez Peregrine pomogą naukowcom lepiej zrozumieć Kopuły Gruithuisen, obszar Księżyca, który jest dla nich szczególnie interesujący. Współpracując z Astrobotic, NASA wykorzystuje potencjał komercyjnej eksploracji kosmosu do realizacji swoich celów, a to partnerstwo wydaje się zarówno ekscytujące, jak i owocne dla obu organizacji.