Galaktyka została przeklasyfikowana na podstawie aktywności w jej jądrze w wyniku interesującego odkrycia dokonanego przez grupę międzynarodowych naukowców. Kiedyś klasyfikowana jako galaktyka radiowa, PBC J2333.9-2343 jest teraz klasyfikowana jako masywna galaktyka radiowa z blazarem w centrum. Relatywistyczny strumień z aktywnego jądra galaktycznego (AGN) skierowany na obserwatora jest znany jako blazar. W tym przypadku odrzutowiec nagle zmienił kurs, poruszając się znad horyzontu, aby wycelować prosto w nas.
Naładowane cząstki tworzące dżety blazarowe poruszają się z prędkościami prawie tak szybkimi jak światło. Krążą one w silnym polu magnetycznym emitując promieniowanie w całym spektrum elektromagnetycznym. Emisja z pozostałej części galaktyki może z łatwością przewyższyć emisję pochodzącą z dżetu, gdy zmierza on w naszym kierunku. Może to prowadzić do rozbłysków o dużej intensywności, które są silniejsze niż te z innych galaktyk radiowych. Ta zmiana kierunku spowodowała zmianę klasyfikacji galaktyki.
W przeszłości wiadomo było, że odrzutowce zmieniają kurs. Jednak po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko bez sugerowania istnienia dwóch odrębnych okresów aktywności dżetów. Astronomowie wykorzystali różne teleskopy do oglądania i zbierania danych o tej tajemniczej galaktyce w całym spektrum elektromagnetycznym. Celem było uzyskanie większej ilości danych na jego temat. Teleskopy te obejmowały teleskopy radiowe, ultrafioletowe, optyczne, podczerwone, rentgenowskie i gamma. Następnie naukowcy zbadali charakterystykę PBC J2333.9-2343 w obszernych próbkach galaktyk blazarowych i nieblazarowych dostarczonych przez projekt ALeRCE w Chile.
Naukowcy doszli do wniosku, że w centrum tej galaktyki znajduje się jasny blazar i dwa płaty po obu stronach dżetu. Płaty są pozostałością wcześniejszej aktywności radiowej. Dzieje się tak, ponieważ są one związane z dawnymi dżetami i nie czerpią już energii z emisji jądra. W przeciwieństwie do normalnych galaktyk radiowych, AGN nie napędza już płatów. Zespół nie zidentyfikował jeszcze przyczyny nagłej zmiany ścieżki dżetów. Przypuszczają jednak, że mogło to być zdarzenie fuzji galaktyk lub inny porównywalnie masywny obiekt. Co więcej, może to być wynikiem intensywnego wybuchu aktywności w jądrze galaktyki po okresie bezczynności.
Według głównej autorki artykułu, dr Loreny Hernández-Garca, zaczęli badać tę galaktykę, ponieważ ujawniła ona dziwne cechy. Musieli przeprowadzić wiele obserwacji, aby zweryfikować swoją hipotezę, że relatywistyczny dżet supermasywnej czarnej dziury zmienił kurs. Kontynuuje, że fakt, że jądro nie odżywia już płatków, „pokazuje, że są one dość stare. Są to pozostałości wcześniejszej aktywności, podczas gdy formacje znalezione bliżej jądra to młodsze, aktywne dżety”.