Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Telefony satelitarne Wiadomości

Jak działa telefon satelitarny?

Telefony satelitarne działają podobnie jak komórkowe, z tym że sygnał wysyłają z dużo większą mocą – musi on dotrzeć do satelity umieszczonego na orbicie Ziemi. Jak to działa? Wybieramy dowolny numer telefonu sieci satelitarnej lub naziemnej, telefon łączy się z satelitą, który wysyła sygnał zwrotny do konkretnej lokalizacji użytkownika, dalej do centrum operacyjnego operatora satelitarnego. Stamtąd zostaje przekierowany do wybranych sieci naziemnych, które umożliwiają nawiązanie połączenia. Jest jeden warunek: trzeba się znajdować na otwartej przestrzeni, pod gołym niebem. Telefon musi „widzieć” satelitę i mieć z nim bezpośredni kontakt.

Smartfon satelitarny

Kilku producentów smartfonów pracuje już nad funkcjami satelitarnymi dla telefonów komórkowych. W Chinach Huawei Mate 50 umożliwia wysyłanie satelitarnych SMSów z pomocą sieci nawigacyjnej BeiDou. Apple Iphone posiada taką opcję w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Qualcomm pracuje już nad chipami Snapdragon Satellite, które umożliwią podobne funkcje w smartfonach Android. Firma SpaceX również zapowiada uruchomienie usług łączności satelitarnej dla telefonów komórkowych 5G w ramach sieci Starlink.

Czy można namierzyć telefon satelitarny?

Tak. Każdy telefon satelitarny przed nawiązaniem połączenia przekazuje położenie GPS do operatora. Każdy z operatorów posiada aplikacje do monitoringu użytkowników telefonów satelitarnych.

Czy da się podsłuchać telefon satelitarny?

Operatorzy wykluczają taką możliwość, ale stosowane algorytmy szyfrowania w sieciach satelitarnych nie należą do najnowszych. Dodatkowo służby mundurowe wielu państw współpracują z operatorami sieci satelitarnych.

Wynajem telefonów satelitarnych

Miesięczny wynajem telefonu satelitarnego to średni koszt 1000 PLN – 1300 PLN lub 50 PLN za dzień.

Abonament dla telefonu satelitarnego

Cena abonamentu Iridium to równowartość 70 USD miesięcznie. Średnia cena połączenia za minutę to 1,40 USD, SMS 0,50 USD.
Aktywacja w sieci Thuraya to koszt 26 USD, abonament miesięczny 16-35 USD, minuta połączenia 0,68 – 0,79 USD lub 1,12-2,37 USD, SMS 0,41 USD.
Opłata miesięczna w sieci Inmarsat kosztuje 65 USD, minuta połączenia 1,00-1,20 USD, SMS 0,50 USD.

Wojskowy telefon satelitarny

Telefony satelitarne certyfikowane dla wojska i administracji rządowej to modele Iridium 9555 GSA oraz Iridium 9575 GSA.

Dystrybutorzy telefonów satelitarnych w Polsce

Głównym dystrybutorem telefonii satelitarnej Iridium, Thuraya oraz Inmarsat jest firma TS2 Space z Warszawy.