Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Telefony satelitarne

Najbardziej wytrzymały telefon satelitarny Iridium Extreme 9575

Na pierwszy rzut oka Iridium 9575 Extreme nie robi szczególnego wrażenia. W rzeczywistości przypomina najwcześniejsze podręczne telefony komórkowe sprzed 20 lat, z czarnym wykończeniem, dużą anteną zewnętrzną i stosunkowo małym ekranem. Ale pozory mogą mylić.

W rzeczywistości ten telefon Iridium może dotrzeć do 66 satelitów firmy krążących prawie 500 mil nad ziemią na orbitach polarnych. Fakt, że Iridium wykorzystuje orbity polarne, oznacza, że satelity można dotrzeć do każdego miejsca na ziemi. Stosunkowo niewielka wysokość skutecznie eliminuje opóźnienia, które mogą zakłócać rozmowy.

Testowany do tej recenzji telefon Iridium Extreme ma rozmiar zbliżony do iPhone’a 11 Pro, ale jest dwa razy grubszy. Waży około dwóch uncji więcej. Ekran jest kwadratowy i monochromatyczny, ale ma wystarczająco dużo miejsca, aby pokazać stan telefonu, siłę sygnału satelitarnego, wybierany numer i wyświetlić pozycje z menu.

Iridium 9575 Extreme jest podobny do Iridium 9555, numeru jeden na naszej liście, ale ma w pełni certyfikowaną zgodność ze standardami trwałości w zakresie ochrony przed strumieniem wody i pyłem, spełnia też normy wojskowe (810F). To, w połączeniu z 99% globalnym zasięgiem, sprawia, że jest to najlepszy telefon satelitarny dla osób podróżujących w trudnych warunkach lub poza utartymi szlakami. Zintegrowane śledzenie może również pomóc w prowadzeniu firmy lub automatycznie uspokoić krewnych.

To wciąż stosunkowo proste urządzenie z wyraźnie przeciętną żywotnością baterii. 160-znakowe wiadomości tekstowe wydają się trochę retro w latach 20. XXI wieku, ale wykonaj swoją pracę. Być może bardziej znaczące jest włączenie programowalnego przycisku alarmowego, który jest wspierany przez międzynarodowe centrum reagowania kryzysowego GEOS lub SEND (Satellite Emergency Notification). Jeśli podniesiesz nasadkę i naciśniesz przycisk, aktywowana zostanie krytyczna szybka reakcja i skorzystasz z danych lokalizacji telefonu. Oznacza to, że nazwalibyśmy go także najlepszym telefonem satelitarnym na wypadek sytuacji awaryjnych.