Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Systemy satelitarne

Chiny dążą do wzmocnienia swojej potęgi kosmicznej poprzez stacje naziemne dla satelitów na Antarktydzie

Chiny podejmują działania, aby pomóc swojej rozrastającej się flocie satelitów i zrealizować swoje aspiracje, dążąc do zwiększenia swojej obecności w kosmosie. Chiny wygrały przetarg na budowę stacji naziemnych na kontynencie Antarktyda w celu uzupełnienia sieci satelitów monitorujących oceany. Niektóre kraje są zaniepokojone tą decyzją, ponieważ uważają, że stacje naziemne mogą być wykorzystywane do szpiegostwa; jednak Chiny odrzuciły ten pomysł. Projekt będzie kontynuowany pomimo krytyki w ramach większych ambicji Chin, aby rozwinąć gospodarkę morską i zająć pozycję potęgi morskiej.


Jedna z dwóch stałych chińskich baz badawczych na Antarktydzie, Zhongshan, będzie miała swoje stacje naziemne zbudowane przez China’s Aerospace Science and Technology Group Co. Oferta firmy w wysokości 43,95 mln juanów (6,53 mln USD) wygrała kontrakt. Pomimo braku w raporcie informacji technicznych dotyczących projektu, China Space News opublikowało dwa obrazy wrażenia artysty, przedstawiające cztery stacje naziemne w ośrodku badawczym Zhongshan na Wschodniej Antarktydzie.


Pomimo zapewnień Chin, że stacje bazowe służą do pokojowych misji statków kosmicznych i obserwacji kosmosu, niektóre kraje są zaniepokojone niedawnym ogłoszeniem. Kiedy w zeszłym roku chiński wojskowy statek badawczy zacumował w zbudowanym przez Chińczyków porcie Hambantota na Sri Lance, sąsiednie Indie sprzeciwiły się temu ze strachu przed możliwą inwigilacją. Szwedzka korporacja kosmiczna, której właścicielem jest państwo, odmówiła odnowienia umów z Chinami lub przejęcia nowych chińskich firm w 2020 r. ze względu na „trendy” w geopolityce. Szwecja oferowała wcześniej stacje naziemne do pomocy chińskim statkom kosmicznym.


Pomimo zapewnień Chin, że celem stacji są pokojowe misje i obserwacje statków kosmicznych, inna chińska stacja naziemna w argentyńskiej Patagonii również wzbudziła wątpliwości co do jej przeznaczenia. Nie jest pewne, jak globalna społeczność zareaguje na działania Chin, ponieważ ich obecność w kosmosie stale się powiększa.


Społeczność światowa uważnie obserwuje ogromny postęp Chin w ekspansji kosmicznej. Chiny realizują plany budowy stacji naziemnych na Antarktydzie w ramach większej inicjatywy mającej na celu rozszerzenie gospodarki morskiej i zdobycie pozycji potęgi morskiej, pomimo obaw związanych z wykorzystaniem stacji naziemnych do szpiegostwa. Kluczowe będzie uważne obserwowanie reakcji społeczności międzynarodowej na działania Chin, które nadal realizują swoje aspiracje w kosmosie.