W miarę postępów ludzkości w eksploracji kosmosu musimy jeszcze w pełni zrozumieć wpływ naszych wypraw na wielką niewiadomą na naszej planecie. W ostatnich badaniach podkreślono ryzyko związane z wystrzeliwaniem rakiet i wymogiem odpowiedniego zarządzania górnymi warstwami atmosfery. Właśnie zaczęliśmy odrabiać straty po zubożeniu warstwy ozonowej spowodowanej przez aerozole pod koniec lat 70. XX wieku, które mogą zostać uszkodzone przez gazy i cząstki wystrzeliwane przez rakiety bezpośrednio do środkowej i górnej atmosfery.
Protokół montrealski został wdrożony w 1987 r. w celu naprawy uszkodzeń warstwy ozonowej, ale w miarę jak zbliżamy się do pełnego wyzdrowienia, naukowcy wyrażają obawy, że wzrost liczby wystrzeliwanych rakiet może spowodować regres. Głównym źródłem gazów i cząstek stałych przedostających się do stratosfery jest paliwo do napędu. Szacunki wskazują, że dwie trzecie emisji ze startu znajduje się powyżej 15 kilometrów od powierzchni Ziemi, co wskazuje na zdolność tego rodzaju zanieczyszczeń spowodowanych przez człowieka do penetracji wielu warstw atmosfery. Ze względu na ich dłuższą żywotność w stratosferze, nawet niewielkie ilości spalin mogą wyrządzić szkody na tak dużych wysokościach.
Autorzy badania opublikowanego przez IFLScience zauważają, że emisje gazów cieplarnianych z wystrzeliwanych rakiet mogą wzrosnąć wraz z rozwojem przemysłu lotniczego w następnych dziesięcioleciach, ponieważ chemikalia i cząstki, które uwalniają do atmosfery, przyczyniają się do zmian klimatu i zubożenia warstwy ozonowej. Aby temu zapobiec, naukowcy sugerują, aby ekosystemem w pobliżu Ziemi zarządzać w podobny sposób, jak na powierzchni planety. Wzywają również do debaty na temat najlepszych praktyk w branży.
Naukowcy dodają, że postępy w połączeniu z regulacjami środowiskowymi i badaniami atmosfery mogą pomóc wyjaśnić, w jaki sposób starty wpływają na ozon w stratosferze. Możemy lepiej zrozumieć ogólny wpływ przyszłych startów na klimat, przeprowadzając je z „dokładnymi eksperymentami i ciągłym monitorowaniem”, a także możemy opracować kreatywne rozwiązania, które pozwolą nam badać inne planety bez narażania naszej własnej.
Wreszcie, musimy uznać ryzyko, jakie wystrzeliwanie rakiet stanowi dla warstwy ozonowej i wysokiej atmosfery. Aby zapewnić ciągły rozwój badań kosmicznych i ochronę naszej planety, kluczowe znaczenie ma rządzenie i zarządzanie środowiskiem w pobliżu Ziemi. Badacze twierdzą, że nie należy poświęcać naszego świata i jego ekologii w imię eksploracji, odkryć czy internetowych memów.