Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Drony Technologie

Ukraina przeznacza 540 milionów dolarów na najnowocześniejsze drony

Koszt nowych bezzałogowych statków powietrznych (UAV) dla ukraińskiej armii w 2023 roku szacuje się na 20 miliardów hrywien, czyli 540 milionów dolarów. Akcja jest podejmowana, ponieważ Ukraina pracuje nad poprawą swoich zdolności obronnych, a jednocześnie musi walczyć z ciągłą inwazją Rosji.


Oleksii Reznikov, minister obrony narodowej, podkreślił znaczenie zakupu nowych dronów, mówiąc, że będą one wykorzystywane do różnych zadań, w tym do obserwacji, wsparcia artyleryjskiego i nie tylko, oprócz rozpoznania powietrznego. Reznikov zauważył, że aby spełnić swoje wymagania, ukraińskie wojsko nadal kupuje UAV zbudowane za granicą, mimo że złożyło już zamówienia na drony u 16 lokalnych producentów.


Jeden z ostatnich kontraktów dotyczył 105 dronów rozpoznawczych Vector z niemiecką firmą Quantum-Systems. W przypadku wojskowych misji obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych system Vector przeszedł już znaczące testy na ukraińskim polu bitwy. Dzięki wytrzymałej konstrukcji może dobrze funkcjonować w nieprzyjaznych sytuacjach i niesprzyjającej pogodzie.


Aby wspomóc operatorów dronów i działać jako regionalne centrum części zamiennych i usług naprawczych, Quantum-Systems ujawniło również budowę centrum szkoleniowo-wspierającego na Ukrainie. Niemiecki rząd finansuje transakcję, chociaż kwota nie została ujawniona.


540 milionów dolarów, które rząd Ukrainy zaplanował na zakup nowych dronów, odzwierciedla zaangażowanie narodu w zwiększanie zdolności obronnych i pozostawanie zaawansowanym technologicznie. Z pomocą międzynarodowych firm, takich jak Quantum-Systems, Ukraina jest przygotowana do znacznego zwiększenia swoich zdolności wojskowych w 2023 roku.


Zakup nowych bezzałogowców to dopiero pierwszy krok w ukraińskiej strategii poprawy zdolności obronnych. Oczywiste jest, że administracja podejmuje niezbędne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom, podczas gdy naród nadal stoi w obliczu perspektywy inwazji ze strony Rosji. Przyszłość Ukrainy rysuje się w jasnych barwach, ponieważ Ukraina inwestuje w najnowocześniejsze technologie i stara się wzmocnić swoją armię.


W ostatnich latach Ukraina poczyniła inwestycje w swój program technologii dronów, koncentrując się na rozwoju zarówno dronów wojskowych, jak i cywilnych. Oczekuje się, że przyszłe ulepszenia ukraińskiego projektu technologii dronów będą obejmować uczenie maszynowe (ML) i sztuczną inteligencję (AI) w celu zwiększenia wydajności dronów.


Ich niezdolność do łatwego zdobycia zaawansowanych technologicznie części i narzędzi jest jednym z ich największych problemów, ale problem ten można rozwiązać, tworząc sojusze z międzynarodowymi firmami i organizacjami. Aby ukraińska inicjatywa technologii dronów odniosła sukces, konieczne jest rozwijanie rodzimych zdolności produkcyjnych, zwłaszcza zaplecza badawczo-rozwojowego. Pokonując te przeszkody, Ukraina będzie w stanie zachować konkurencyjność na międzynarodowym rynku dronów i znacząco rozwinąć sektor technologii dronów.