Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos Loty kosmiczne Technologie

Prywatny japoński lądownik ustanowił rekord odległości w drodze na Księżyc

Hakuto-R to finansowany ze środków prywatnych i obsługiwany komercyjnie lądownik księżycowy. Poprzedni rekord największej odległości przebytej przez statek kosmiczny został pobity przez ten. 20 stycznia sonda osiągnęła odległość od Ziemi 855 000 mil (1,376 miliona kilometrów). W ten sposób pobił poprzedni rekord satelity CAPSTONE cubesat. CAPSTONE cubesat to prywatna sonda księżycowa, która przebyła aż 951 908 mil (1 531 948 km) przed wejściem na orbitę księżycową w listopadzie. CAPSTONE jest jednak prowadzony przez wykonawcę NASA i nie jest w pełni komercyjny.


Rakieta SpaceX Falcon 9 wystrzeliła 11 grudnia statek kosmiczny Hakuto-R tokijskiej firmy ispace. Został zaprojektowany i opracowany do misji księżycowych. Jeśli nie będzie problemów, lądownik osiągnie orbitę księżycową w połowie lub pod koniec marca. Ponadto pod koniec kwietnia wykona miękkie lądowanie na Księżycu. Prywatna firma nie dokonała jeszcze miękkiego lądowania na Księżycu. Dlatego sukces byłby znaczącym kamieniem milowym zarówno dla Japonii, jak i prywatnych statków kosmicznych.


ispace Chief Technical Officer (CTO) Ryo Ujiie stwierdził, że misja przebiega zgodnie z planem. Ponadto statek kosmiczny skutecznie działa w przestrzeni kosmicznej. Ryo ujawnił to podczas telekonferencji z dziennikarzami 27 lutego. Mały łazik dla agencji kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich o nazwie Rashid jest jednym z ładunków operacyjnych przewożonych przez Hakuto-R.


Ta misja nie jest jednorazowym wydarzeniem dla ispace, ponieważ planują przeprowadzić więcej misji. Ambitny cel firmy, jakim jest stworzenie trwałego śladu ekonomicznego na orbicie Ziemia-Księżyc, obejmuje rozpoczęcie zrobotyzowanych misji lądowania w 2024 i 2025 roku. Podczas rozmowy z dziennikarzami personel Ispace ujawnił kilka świeżych informacji dotyczących zbliżających się misji. Lądownik Mission 2 ma wystartować w 2024 roku. Będzie zawierał moduł do pierwszego księżycowego eksperymentu produkcji żywności z wykorzystaniem mikroalg. Ponadto będzie miał eksperyment rozszczepiania wody na powierzchni księżyca. Japońskie firmy będą dostarczać te dwa ładunki.


W 2025 r. lądownik Mission 3 wyśle dwa satelity przekaźnikowe, aby ułatwić łączność po drugiej stronie Księżyca. Lądownik tej misji ma wystartować w 2025 roku. Celem tych satelitów jest spędzenie kilku lat na orbicie księżycowej. Lądownikowi Mission 3 towarzyszyć będzie również kilka satelitów.


ispace ma ambitne plany zrobotyzowanych misji lądowania na Księżycu. Plany te wskazują na rosnące zainteresowanie eksploracją Księżyca przez prywatne przedsiębiorstwa. Ponadto pokazują potencjalne odejście od rządowych inicjatyw kosmicznych. Bardziej zrównoważona obecność człowieka w kosmosie może zostać ustanowiona dzięki sukcesowi misji Hakuto-R. Może to również otworzyć drzwi dla przyszłych misji księżycowych finansowanych ze środków prywatnych.