Chiny poczyniły stałe postępy w eksploracji kosmosu i wyznaczyły sobie jeszcze bardziej ambitny cel na rok 2023. Główny krajowy kontrahent kosmiczny i producent rakiety Long March, China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), zadeklarował plany przeprowadzenia dalszych ponad 60 startów w tym roku, po 54 misjach w 2022 r. Oczekuje się, że w tym roku CASC i inne nowe komercyjne firmy świadczące usługi startowe wystrzelą ponad 200 statków kosmicznych.
Dzięki 64 startom rakiet orbitalnych i budowie stacji kosmicznej Chiny poczyniły w ubiegłym roku wielkie postępy w kosmosie, znacząco podnosząc poprzeczkę na rok 2023. Wraz z wystrzeleniem statku kosmicznego Tianzhou 6 i misjami załogowymi Shenzhou 16 i Shenzhou 17 w przestrzeń kosmiczną Tiangong stacji, naród ma nadzieję, że wzniesie swój program kosmiczny na nowe wyżyny. W tym roku powróci Long March 5, największa rakieta w kraju, która zostanie użyta po raz pierwszy od czasu wystrzelenia w 2020 roku misji powrotu próbki księżycowej Chang’e 5 i misji Tianwen 1 na Marsa.
W tym roku CASC będzie koncentrować się nie tylko na wystrzeleniu wielu statków kosmicznych, ale także na rozwoju misji asteroida-kometa Tianwen 2 oraz księżycowego statku kosmicznego Chang’e 7. Firma ogłosiła, że wystrzeli trzy zapasowe satelity dla Beidou, chińskiej wersji systemu nawigacji i pozycjonowania GPS, a także wykona lot testowy mniejszego Long March 6C. Wystrzeli również satelity pogodowe, krajową cywilną infrastrukturę kosmiczną, geostacjonarny radar z syntetyczną aperturą oraz trzy satelity dla krajowej cywilnej infrastruktury kosmicznej.
Warto zauważyć, że spodziewany jest spory tłum, który będzie obserwował, jak ogromny Long March 5 startuje z portu kosmicznego Wenchang na wybrzeżu wyspy Hainan. Wystrzelenie Long March 5 jest znaczącym wyjątkiem, mimo że większość startów w Chinach odbywa się w głębi lądu i nie jest dostępna dla ogółu społeczeństwa.
Z 64 startami w zeszłym roku, Chiny zajęły drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych pod względem aktywności startowej. Stany Zjednoczone przeprowadziły 87 startów, z których dziewięć dotyczyło rakiety Electron firmy Rocket Lab z Nowej Zelandii. Dzięki ambitnym celom na rok 2023 Chiny są dobrze przygotowane do utrzymania trendu wzrostowego w dziedzinie eksploracji kosmosu.
Zaangażowanie Chin w rozwijanie zdolności eksploracji kosmosu jest widoczne w szybko rozwijającym się programie kosmicznym i ambicjach na rok 2023. Chiny są w stanie znacząco rozwinąć dziedzinę eksploracji kosmosu w tym roku, koncentrując się zarówno na startach, jak i tworzeniu nowych statków kosmicznych. Rozwój chińskiego programu kosmicznego w 2023 roku i później będzie niewątpliwie uważnie obserwowany przez resztę globu.