Drugi udany lot Vector Space Systems

Vector Space Systems, młody start-up z Arizony, po raz drugi pomyślnie wystartował niewielką rakietę Vector-R, która w przyszłości ma umożliwić tanie wynoszenie małych satelitów na orbitę.

Vector-R to jedna z dwóch rakiet opracowywanych przez firmę. Pozwoli ona wynieść 60 kilogramów ładunku na niską orbitę okołoziemską. Rakieta ma wysokość 12 metrów i posiada dwa stopnie, z możliwością dołożenia trzeciego, napędzanego silnikiem jonowym. Głównymi założeniami przy jej projektowaniu były mobilność, oraz krótki czas i niewielkie zasoby potrzebne do startu. Jak widać z dzisiejszego startu, platforma startowa może zostać ustawiona w niemalże dowolnym miejscu.

Rakieta wyniosła eksperymentalnego satelitę Landmapper-HD firmy Astro Digital. Konstelacja składająca się z 20 takich satelitów pozwala na obrazowanie wszystkich gruntów rolnych co ok 3-4 dni z rozdzielczością 2,5 metra / piksel. Satelita waży 20 kg i jest porównywalny wielkością do niedużej kuchenki mikrofalowej. Wynoszony egzemplarz posiadał nową elektronikę, która zostanie przetestowana w realnych warunkach.

Obie firmy blisko ze sobą współpracują, gdyż dla Astro Digital szybkie i tanie wynoszenie satelitów jest kluczowym czynnikiem pozwalającym na rozwój i utrzymanie biznesu. Wynoszenie ładunku pozwoliło natomiast firmie Vector Space System przetestować w praktyce procedury jego integracji z rakietą.

Wideo ze startu rakiety Vector-R block 0.002 można obejrzeć poniżej:

Vector Space Systems chce rozpocząć komercyjne wynoszenie satelitów już w 2018 roku. CEO firmy, Jim Cantrell, poinformował kiedyś, że firma posiada już ponad 100 kontraktów na loty swoich rakiet. Co ciekawe, człowiek ten współfinansował firmę SpaceX, ale w 2002 roku odszedł, uważając, że nie ma ona przyszłości. Cantrell uważał, że biznes ten nie będzie przynosił zysków. Dziś jak wiemy, że się mylił, a SpaceX jest jedną z największych prywatnych firm w Stanach Zjednoczonych.

Źródła: Vector Twitter, Astro Digital

Gadżeciarz. entuzjasta technologii, inżynier i redaktor naczelny serwisu Musk Industries. Zafascynowany rozwojem technologii i eksploracją kosmosu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *