Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Technologie

Chiński CAS Space mierzy wysoko dzięki nowej serii rakiet i zakładowi produkcyjnemu

Pierwsza faza zakładu produkcji rakiet dla chińskiej korporacji kosmicznej CAS Space właśnie rozpoczęła działalność w Nansha w Kantonie. Druga rakieta Lijian-1 wyprodukowana przez firmę przechodzi obecnie końcowy montaż i testy. Obiekt ma produkować 30 rakiet rocznie. Z trzema startami zaplanowanymi na 2023 rok, ta rakieta na paliwo stałe ma zostać wystrzelona w maju z kosmodromu Jiuquan. W lipcu 2022 r. pierwsza rakieta Lijian-1 z powodzeniem wyniosła na orbitę sześć satelitów. Wyrzutnie wielokrotnego użytku na paliwo ciekłe i rakieta do turystyki suborbitalnej to tylko dwie inne rakiety, nad którymi pracuje obecnie CAS Space.


Spółka zależna Chińskiej Akademii Nauk (CAS), CAS Space, zwróciła uwagę na podobieństwa między swoimi projektami a projektami SpaceX Falcon 9, Blue Origin New Shepard i Falcon Heavy. Lijian-3/PR-3, rakieta o dużym udźwigu, mogąca wynieść 10,5 tony na orbitę synchroniczną ze Słońcem na wysokości 500 km, jest największą i najpotężniejszą rakietą z serii Lijian. Pierwszy start tej rakiety zaplanowano na 2026 rok przez CAS Space.


Siedmiu klientów, w tym Commsat z siedzibą w Pekinie, podpisało już umowy z firmą na 237 milionów dolarów. Państwowe firmy inwestycyjne CITIC Juxin i Yuexiu Industrial Investment oraz utworzony przez CAS fundusz akceleracyjny odegrały znaczącą rolę w finansowaniu CAS Space w 2021 roku.


Z CAS Space konkurują inne nowo utworzone chińskie firmy, które oferują komercyjne usługi startowe, a także znacząca państwowa filia Expace. Utworzenie firmy w Nansha jest elementem strategii mającej na celu przekształcenie Kantonu w jeden z kluczowych klastrów kosmicznych w Chinach, wraz z przeniesieniem tam innych firm kosmicznych, w tym Shikong Tansuo, oddziału kosmicznego Geely Technology Group.


Dzięki solidnej strategii w zakresie serii solidnych rakiet wielokrotnego użytku dla usług wdrożeniowych i turystyki kosmicznej, CAS Space ma silną pozycję, aby odgrywać kluczową rolę w szybko rozwijającym się chińskim sektorze kosmicznym. Dzięki najnowocześniejszemu zakładowi produkcyjnemu i kilku już podpisanym umowom wdrożeniowym firma jest gotowa na przyszłe sukcesy.