Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos Loty kosmiczne NASA

Podczas misji Artemis 1 nie napotkano żadnych znaczących trudności

NASA zakończyła trwającą analizę danych misji Artemis 1. Agencja nie stwierdziła żadnych problemów, które uniemożliwiłyby start misji Artemis 2. Artemis 2 jest planowany na koniec 2024 r. Na odprawie 7 marca menedżerowie NASA ujawnili, że wykryto tylko drobne problemy, które można naprawić przed misją Artemis 2. Było to po analizie danych z systemu Space Launch System, statku kosmicznego Orion i systemów naziemnych.


Najważniejszym odkryciem przeglądu była osłona termiczna kapsuły załogi Oriona. Według kierownika programu Orion w NASA, Howarda Hu, materiał osłony termicznej uległ nieoczekiwanej zmianie podczas ponownego wejścia. Hu upierał się, że nadal istnieje spory bufor w postaci nietkniętego lub „dziewiczego” Avcoat. Jest to substancja ablacyjna użyta na osłonie termicznej i nie stanowiło to problemu bezpieczeństwa.


Hu podkreślił również, że nadal trwają prace nad rozwiązaniem problemu z modułem serwisowym systemu zasilania Oriona. Airbus, Europejska Agencja Kosmiczna i NASA współpracują, aby ustalić, co spowodowało nieplanowane zdarzenia, które miały miejsce podczas misji Artemis 1. Airbus jest głównym wykonawcą modułu serwisowego.


Inżynierowie pracujący nad systemami naziemnymi naprawiają również niektóre uszkodzenia mobilnej wyrzutni spowodowane wystrzeleniem SLS. Dotyczy to przewodów pneumatycznych skorodowanych przez pozostałości dopalacza rakiet na paliwo stałe oraz nieczynnych wind w ruchomej wieży wyrzutni. Jednak na planowane wystrzelenie Artemis 2 nie powinno mieć wpływu wczesne usunięcie systemów awioniki z kapsuły Artemis 1 Orion. Kapsuła zostanie naprawiona i wymieniona na kapsule Artemis 2 Orion.


Zgodnie z planem NASA, główny etap SLS zostanie przetransportowany z Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w czerwcu lub lipcu, na długo zanim będzie potrzebny. Hu dodał, że przewiduje, że moduł załogowy i moduł serwisowy Oriona zostaną połączone pod koniec czerwca. Ponadto prace budowlane nad połączonym pojazdem SLS/Orion miałyby się rozpocząć w pierwszym kwartale 2024 roku. Ma to przygotować start pod koniec 2024 roku.


Według Jima Free, zastępcy administratora NASA ds. rozwoju systemów eksploracyjnych, organizacja nadal przewiduje, że Artemis 3 wystartuje około rok po Artemis 2. Będzie to jednak zależeć od tego, jak wypadną inne komponenty opracowywane przez Axiom Space. Obejmuje to lądownik księżycowy SpaceX Starship i nowe skafandry kosmiczne. „Nasz plan zawsze obejmował 12 miesięcy, ale są duże zmiany, które muszą się wydarzyć” – stwierdził. „Tak to jest, kiedy próbujesz wysłać ludzi na Księżyc”