Chiny wprowadzają zmiany w stacji kosmicznej Tiangong przed dostarczeniem nowego modułu

Chiny wprowadzają zmiany w stacji kosmicznej Tiangong przed dostarczeniem nowego modułu

Tiangong to nowa stacja kosmiczna Chin, która ciągle nie została ukończona, ale proces jest coraz bliższy sfinalizowania. Pod koniec września przełączono moduł Wentian z jednego portu do drugiego. Zrobiła to załoga Shenzhou 14, która dokonała zmian i były one potrzebne przed dostarczeniem kolejnego modułu stacji.

Chiny wystrzelił pierwszy moduł stacji kosmicznej Tiangong w zeszłym roku. Był nim Tianhe. Niedawno dołączono kolejny o nazwie Wentian . Ten jednak musiał zostać przemieszczony w inne miejsce i cała operacja została przeprowadzona 30 września z udziałem tajkonautów i robotycznego ramienia.

Tajkonauci z misji Shenzhou 14 , którzy obecnie przebywają na stacji kosmicznej Tiangong, zmienili miejsce dokowania Wentian do portu, gdzie miał on być przyczepiony docelowo. Misja zakończyła się sukcesem i została przeprowadzona z pomocą wsparcia z centrum kosmicznego na Ziemi.

Zmiana modułu Wentian była konieczna, bo w drodze jest kolejny moduł stacji kosmicznej Tiangong. Tym jest Mengtian, którym jest trzecim oraz ostatnim elementem konstrukcji. Chiny planują jego wystrzelenie w drugiej połowie tego miesiąca. Kolejna załoga stacji to tajkonauci z misji Shenzhou 15, którzy mają przybyć w grudniu.