Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił na jednym zdjęciu miliony gwiazd

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił na jednym zdjęciu miliony gwiazd

Kosmiczny Teleskop Hubble’a przechwycił niesamowite zdjęcie gromady kulistej o nazwie Terzan 4. Na jednym obrazie udało się uchwycić miliony gwiazd, które mają różne kolory, w tym niebieskie, białe oraz pomarańczowe. Trzeba przyznać, że uzyskany widok jest naprawdę spektakularny i dla astronomów stanowił wyzwanie.

Wiele z dobrze zbadanych gromad kulistych znajduje się w halo Drogi Mlecznej. Inne jednak są w miejscach galaktyki, które sprawiają, że dla astronomów ich obserwacja jest wyzwaniem. Taką jest m.in. Terzan 4 i dlatego był to dobry powód, aby skierować na nią Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Gromada kulista Terzan 4 jest położona w kierunku gwiazdozbioru Skorpiona. Kosmiczny Teleskop Hubble’a został użyty do zrobienia jej zdjęcia. Dzięki temu na jednym obrazie udało się uchwycić miliony gwiazd, które mają różne odcienie. Są to biały, pomarańczowy czy niebieski. Efekt jest naprawdę imponujący i możecie go obejrzeć poniżej.

W przeciwieństwie do gromad kulistych w innych miejscach na niebie, te gromady kuliste uniknęły szczegółowej obserwacji z powodu obłoków gazu i pyłu wirujących wokół jądra galaktyki – czytamy w oświadczeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej

Na szczęście Kosmiczny Teleskop Hubble’a ma dwa instrumenty, które są w stanie pokonać podobne przeszkody. Są nimi Advanced Camera for Surveys i Wide Field Camera 3. Dzięki temu udało się przechwycić obraz z milionami gwiazd, które świecą jak klejnoty.