Jelenia Góra. Rodzice mogą zdecydować, czy ich dzieci dostaną jodek potasu w przypadku skażenia

Jelenia Góra. Rodzice mogą zdecydować, czy ich dzieci dostaną jodek potasu w przypadku skażenia

Rodzice dzieci ze szkół w Jeleniej Górze mogą składać deklaracje dotyczące tego, czy ich dzieci mają otrzymać tabletki z jodkiem potasu w przypadku skażenia promieniotwórczego. – To jest wariant kryzysowy – podkreśla Piotr Iwaniec z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Deklaracje, które dzisiaj płyną ze szkół pozwalają na pełną dobrowolność odnośnie decydowania o przyjęciu przez dziecko tabletki z jodkiem potasu. To jest wariant kryzysowy, a nie obecna sytuacja i konieczność podawania jakichkolwiek lekarstw dzieciom – ocenił Piotr Iwaniec, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Dyrektor podkreślił, że “jeżeli rodzic zdecyduje się, że w sytuacji jakiegoś kryzysu jego dziecko ma przyjąć tabletkę, to taka tabletka zostanie dla dziecka przeznaczona, jeżeli nie, to taka sprawa zostanie zamknięta”.

Deklaracje, które płyną dzisiaj ze szkół pozwalają na pełną dobrowolność odnośnie decydowania o przyjęciu przez dziecko tabletki z jodkiem potasu – zapewnił, cały czas zaznaczając, że “to jest wariant kryzysowy, a nie konieczność podawania dzisiaj jakichkolwiek lekarstw dzieciom”.

Nie posiadam takiej wiedzy, w jakich dawkach to podawać. Myślę, że jakby była potrzeba, to byśmy się dowiedzieli – mówi jedna z matek. Kolejny przypomina, że “jestem z rocznika przed wybuchem w Czarnobylu i sama brałam takie tabletki, natomiast tutaj nie wiem, musiałbym się zastanowić i czegoś dowiedzieć na ten temat”.