Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Sztuczna inteligencja

Etyka generowania obrazów przez sztuczną inteligencję: wezwanie do poszanowania praw autorskich

W ostatnich latach generowanie obrazów przez sztuczną inteligencję (AI) stało się coraz bardziej popularne w świecie mody i sztuki. Jednak twórca systemu AI, który stał za viralowymi obrazami Balenciaga Pope, wzywa ludzi do zaprzestania kradzieży jego pracy bez zgody i uznania autorstwa.

System AI, stworzony przez artystę i programistę Robbiego Barrata, został wytrenowany na tysiącach klasycznych obrazów i ikonografii religijnej, aby generować nowe obrazy. Powstałe obrazy, przedstawiające postacie religijne w nowoczesnych ubraniach, stały się viralowe w mediach społecznościowych i zostały nawet zaprezentowane na pokazie mody Balenciaga.

Jednak pomimo popularności obrazów, Barrat wyraża frustrację z powodu sposobu, w jaki były one używane bez jego zgody lub uznania autorstwa. W niedawnej wiadomości na Twitterze napisał: „Mam dość widzenia, jak ludzie używają moich obrazów generowanych przez AI bez uznania autorstwa lub zgody. To nie jest uczciwe dla mnie ani dla ludzi, którzy ciężko pracowali, aby stworzyć te obrazy”.

Wezwanie Barrata do poszanowania praw autorskich i uznania autorstwa stawia ważne pytania o etykę korzystania z obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję. Chociaż obrazy generowane przez AI mogą nie być chronione przez prawo autorskie, wciąż stanowią twórczą pracę ich twórców i powinny być traktowane z szacunkiem.

Co możemy zrobić, aby zapewnić, że obrazy generowane przez sztuczną inteligencję są używane w sposób etyczny i odpowiedzialny? Oto kilka wytycznych do rozważenia:

1. Szukaj zgody twórcy

To, że obraz został wygenerowany przez system AI, nie oznacza, że jest on wolny do użytku dla każdego. Podobnie jak w przypadku każdej twórczej pracy, ważne jest, aby szukać zgody twórcy przed użyciem obrazu generowanego przez AI. Można to zrobić, kontaktując się bezpośrednio z twórcą lub sprawdzając, czy dostępne są jakieś informacje o licencjonowaniu.

2. Zapewnij uznawanie autorstwa

Nawet jeśli masz zgodę na korzystanie z obrazu generowanego przez AI, nadal ważne jest, aby zapewnić uznawanie autorstwa twórcy. Można to zrobić, podając nazwisko twórcy i link do jego strony internetowej lub profilu w mediach społecznościowych. Uznawanie autorstwa nie tylko daje zasłużone uznanie, ale także pomaga innym odkryć pracę twórcy i potencjalnie go wesprzeć w przyszłości.

3. Rozważ fair use

W niektórych przypadkach możliwe jest korzystanie z obrazu generowanego przez AI bez zgody lub uznawania autorstwa na podstawie doktryny fair use. Fair use pozwala na ograniczone korzystanie z materiałów chronionych prawem autorskim bez zgody w celach takich jak krytyka, komentarz, relacja prasowa, nauczanie, nauka lub badania. Jednak ważne jest zauważenie, że fair use to obszar prawa skomplikowany i często subiektywny, dlatego zawsze lepiej działać ostrożnie i szukać zgody lub uznawać autorstwo, gdy to możliwe.

4. Bądź świadomy umów licencyjnych

Jeśli korzystasz z obrazu generowanego przez AI, który został stworzony przez firmę lub organizację, upewnij się, że sprawdzasz, czy istnieją jakieś umowy licencyjne. Niektóre systemy AI mogą być licencjonowane na określonych warunkach, które określają, w jaki sposób ich obrazy mogą być używane.

Podsumowując, korzystanie z obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję stawia ważne pytania o etykę twórczości i własności intelektualnej w erze cyfrowej. Poprzez szukanie zgody, uznawanie autorstwa i świadomość umów licencyjnych i fair use, możemy zapewnić, że te obrazy są używane w sposób etyczny i odpowiedzialny.